Suositelkaapa hyviä digivirittimiä pc:lle, omat vaatimukset on että pitää toimia myös linuxeissa (etupäässä käytän Ubuntua) ja että pystyy myös maksukanavien vastaanottoon (voi olla kortinlukijamoduli erikseen tai sitten yhdessä) ja tallennukseen ja se ei tallenna salattuna maksukanavien tallenteita vaan se purkaa salauksen jo tallennusvaiheessa eikä vasta kun tallennetta katselee. Täten maksukanavilta tehtyä tallennetta voisi katsoa ilman korttiakin.
Jaa ettäkö mihin verkkoon?
Olen itse kiinnostunut niin antenniverkon, kaapeliverkon kuin myös satelliittipuolen PC-digivirittimistä. Ja myös noiden erilaisista hybrideistä.
Hintarajaa en tässä määrittele, se täytyy katsoa sit tilannekohtaisesti.
PC:lle digiviritin
1
284
Vastaukset
- Ernst von Kugelvogel
Technotrendin budget-kortti ja siihen PCI-Common Interface niin salatutkin saanee näkymään. Salauksenpurusta en muista purkaako ennen tallennusta vai ei mutta eihän sillä väliä ole kun ne transkoodataan kuitenkin tallennuksen jälkeen paremmiksi formaateiksi. Harva kai transport streamiksi virheineen niitä jättää ellei tarkoitus ole vain katsoa kerran ja poistaa. Väitteiden mukaan toimii esim. Mythtv:llä. Itse en ole nähnyt syytä hommata maksukanavien katseluun tietokoneella mitään ylimääräistä kun kuvanlaatu on lähinnä huvittavan surkeaa pikselimössöä. Saman asian on ajanut digiboxi joka on analogitv-kortissa komponenttina kiinni. Sillä on hoitunut satunnaiset maksukanavien tallennukset myöhempää katselua varten samoin kuin valioliigan katselu jos hellasärö on napannut itselleen tv-katseluoikeuden. Nyt kun hd-aika myös antennitalouksiin on alkanut niin täytyy tiirailla mitä tällä saralla tapahtuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1057451
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1025264Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163516Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253461Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3491506Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?561324