Hei
Mulle määrättiin syksyllä 5kk:n työssäoloehto, kun en hakenut syksyn yhteishaussa. Tätä ei moni ehkä uskoisi, mutta unohdin juuri silloin hakea, kun olisi pitänyt. No, tästä ei sen enempää. Suoritin 5kk:n työssäoloehdon työkkärin työharjoittelussa joulu-huhtikuussa ja asian piti olla ok. Minä, sekä työkkärin nuorten neuvoja oletimme, että karensis on nyt poistettu ja alan saamaan työmarkkinatukea normaalisti.
Kun sainkin sitten kelasta kielteisen päätöksen tm-tuesta, soitin työkkäriin ja kysyin ovatko he antaneet työttömyysturvayksikölle väärän lausunnon. Tässä kohtaa kuulinkin, että mulla oli marraskuun lopussa tullut jostain uusi 3kk työssäoloehto. En tosiaan tiedä, mistä ihmeestä tämä olisi tullut.
Joten, mistä tuo 3kk:n rangaistus, tyässäoloehto olisi voinut tulla?? 5kk:n karenssi tuli yhteishaussa hakemattomuudesta, mutta mikä tuo 3kk karenssi on?
Haluan tähän todellakin vastauksen ja pian, koska asia tuntuu käsittämättömältä.
Kaksi karenssia samaan aikaan??
2
309
Vastaukset
- työkkäristäniä
sitäpä syytä ei tältä palstalta saa ikinä seleville! varma tieto.
sen sijaan se lukee siinä päätöksessä jonka sä olet työkkäristä saanut. samoin samat lauseet ja pykälät löydät omista tiedoistasi kun katot työkkärin sivuilta. pankkitunnareilla pääsee lukemaan omia sivujaan.
Lausunnossa lukee jotain semmoista että "ei oikeutta työttömyysetuteen xx.xx. alken ennenkuin hakija on täyttänyt 3kk työssäolehdon. hakija on toistuvasti kieltäytynyt tarjotusta työstä tai kurssista"
tai sitten lukee jotain muuta, mutta peruste ja lainkohta löytyy tiedoista. jos ei löydy. on tapahtunut joku virhe ja väärinkirjaus.
maksulausunnot tehdään työkkärissä ja sieltä sulle on lähtenyt kirjeet joissa toimenpiteitä on tarjottu ja jostai olet kieltäytynyt. toimikuntakyselykin sulle on lähetettu ja siihen olet joko vastannut jotain tai sitten ei.
lukeeko sun lausunnossa, että sulle on määrätty odotusaika? se kyllä kuluu kulumalla. määrätään, jos on eka kertaa tulossa työmarkkinoille työkkärin kautta.työkkäristäni
asia selviää vain omasta työkkäristä. ei netistä eikä muualta. - amazed
Tiesin kyllä, että omat tiedot näkee työkkärin sivuilta pankkitunnuksilla, ja niin teinkin ennen kun tänne mitään kirjotin. Sieltä ei kyllä mitään syytä selvinnyt. Luki ainoastaan toi "Ei oikeutta etuuteen, ennen kuin ollut 3kk työssä, koulutuksessa tai opiskellut". Tuo siis siitä 3kk karenssista. 5kk: karenssin syyä luki toi " Toistuvasti kieltäytynyt työstä taikka koulutuksesta..."
Kyllä työkkärin tai kelan virkailijan luulis tietävän tästä enemmän.
"sitäpä syytä ei tältä palstalta saa ikinä seleville! varma tieto."
ei kai sentään 100 varma tieto. kai se on kuitenkin pakko soittaa kelaan tai työkkäriin tosta ja kysyä hyvänen aika...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse684500Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1113387Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.291940Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.881192- 90939
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125912- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25817