Moi. Harjoittelen meditointia yleensä aamuisin heti herättyäni, näin kykenen joskus (silmät kiinni) näkemään liikkuvaa kuvaa hereillä ollessani.
Eli aivan selvät värit, kuin katsoisi televisiota. Ei koskaan ääntä. Reunat on aina mustat, eli sama kuin istuisi pimeässä huoneessa telkkari päällä.
Kun keskittyminen alkaa herpaantumaan, niin kuva alkaa pätkimään
ja sitten häviää kokonaan. Kyse ei ole valveunesta, koska olen herännyt ja
tiedostan ja kuulen kaiken ympärilläni.
Kuvan aikaan saaminen vaatii todella rentoa oloa, eli tosi hyvin nukuttu yö auttaa näkemään näitä juttuja. Rentous on tunnuttava joka lihaksessa.
Päivällä kun yritän meditoida, niin saan aikaiseksi vain välähdyksiä ja mustavalkoisia hahmoja, jotka katoavat ja muuttavat muotoa nopeasti.
Eli päiväs aikaan, kun ei ole rentoa oloa niin ei onnistu niin ei :)
Meditointia takana 4 viikkoa.
Onko kellään tällaista kokemusta ollut?
Näyt meditoinnin aikana
8
3926
Vastaukset
- Sinikukkainen kelta
Kun pääsee syvemmälle meditoidessa, joillakin voi alkaa joku aisteista toimimaan. Tulee ääntä, kuvaa, hajua yms.. ns. aistiharhoja. Niihin ei parane juuttua tai tavoitella. Kuten ei mitään muutakaan tuntemusta. Ota vain ihan rennosti, kuulostaa siltä, että olet oikealla tiellä.
Kuvailemasi juttu on ihan normaalia meditoinnin aikana. Tuo on aivan normaalia meditoijille. Mitä enemmän meditoi, sitä syvemmälle pääsee, ja alitajunnasta nousee kaikenlaisia kuvia. Minä näin jokunen ilta sitten kiinnostavat näyt kahdesta käärmeestä, joista toinen oli kultainen ja koristeellinen kuin jokin epäjumala. Ehkä se on viittaus nousevaan kundaliinienergiaan.
Kun meditoit vuosia, alat nähdä näkyjä myös ns. edellisistä elämistäsi. Se vasta tulee räjäyttämään tajuntasi.Kun kysyin yhdeltä ystävältäni koristetusta kobrasta, hän antoi tämän linkin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Uraeus
Jäi epäselväksi, mikä linkki näylläni voi olla muinaiseen egyptiläiseen jumaluuteen. Kiinnostavaa kyllä.- ....
Erjuth kirjoitti:
Kun kysyin yhdeltä ystävältäni koristetusta kobrasta, hän antoi tämän linkin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Uraeus
Jäi epäselväksi, mikä linkki näylläni voi olla muinaiseen egyptiläiseen jumaluuteen. Kiinnostavaa kyllä.Tuo otsasta työntyvä kultainen käärme on Uraeus. Viitannee kundalini aktiviteettiin.
- TämmöstäMäNään
Huh kuullostaa pelottavalta :D
Joo oon kuullut, että voi nähdä entisestä elämästä näkyjä, kun syventyy enemmän. Itse olen kerran nähnyt mies hahmon joka katsoi vihaisesti ja kääntyi sitten pois. Se oli myös flashin tapainen näky, mutta värit ja reunat ei kerennyt
muodostumaan riittävän tarkaksi.
- 93678894331
Itselläni tulee usein tuollaisia *flashejä* kun otsachakraa meditoin, eli tulee ihan muutamien sekuntejen ajaksi sellainen "filmi" silmien eteen, todella tarkka visuaalinen kuva/tapahtuma. En tosin osaa itse hallita otsachakraani kunnolla. Vasta reilun vuoden harrastanut meditointia, ja ajatellut alkaa pikkuhiljaa totuttelemaan siitä tavasta eroon.
- TämmöstäMäNään
Sama homma, mutta hassua kyllä, se mun eka näkyni oli sarjakuva, jossa aku ankka leikki veljenpoikien kanssa. Huvittavaa kyllä, mutta tämmöistä näin.
Eli aivan terävän tarkka kuva, ei ääntä ja ihan kuin olisi katsonut sitä pimeässä huoneessa.
En käytä huumeita tai juopottele, enkä edes katso televisiota, enkä syö lääkkeitä :) Mutta ne näyt alkaa olee aika tylsiä, kun haluais nähdä muutakin kun jotain pitkävetisiä sarjakuvia :)
Juttua aiheesta. Itsekin sinne vastailin jo.
http://www.godlikeproductions.com/forum1/message571502/pg1#26516856 - Yks räkänokka
Ihan normaalia meditointi hommelia.
Näen itsekin joskus lyhyitä juttuja, kuin filmin pätkiä, kuten silloin kun on nukahtamassa, mutta tuntee oleavansa hereillä, ja tuntee että silmäluomet on kiinni. Jos minulla on maha kipeä, näen nukkumaan laittaessani demonisia kasvoja, sekä painajaisunia. Nuorempana näin silmät sulkiessani, usein joko silmän tai silmäparin, sekä jonkin hitaasti pyörivän symbolin, kuten merkin tai kuution. Keskittymällä kolmanteen silmään, sieltä tulee spontaanisti jotain näkyjä kuin telkkaria katsoisi. Esim. saattaa nähdä, kuin menisi jotain tietä pitkin lujaa vauhtia, ja kaikki puut ja kaikki näkyy ihan selvästi. Joskus nukahtaessani näen tuntemattomien ihmisten kasvoja, nuoria ja vanhoja. Osalla voi olla silmät kiinni ja osa katsoo minua ystävällisesti tai vaikka kääntyy, kuin ällistyneenä.
Lisäksi meditaatiossa näkee sisäisesti, eikä siihen tapaan kuin aiemmassa, sellaisia väläyksiä asioista, mitkä ovat niin erilaisia arkipäivän maailmastamme, ettei niitä voi selittää mitenkään. Niissä esiintyy sellaisia asioita, mitä tuolla avaruudessa on, kuten aika ja valonsäteet, ym. Mutta ei niillä saavuta mitään hyödyllistä, ja ne ovat kaikilla erilaisia, mutta niitä vain tulee, ja ne ovat ällistyttäviä, ja lähes mahdottomia muodostaa sanoiksi ja kuviksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813192Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen843648Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952914Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511319Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141184- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205979