Muutama varoittava esimerkki:
1. Soneran palvelupisteessä (Citymarket) kaupattiin kytkyä ja kuukausihinnaksi luvattiin 14,90 sisältäen puhe-ja tekstaripaketit kännykän kuukausimaksu. Silti kuukausittaiset laskut ovat n. 24e vaikka liittymää ei olisi edes käytetty (joten puheaikaa ei ole ylitetty). Eli lupaavat eri hintaa kuin millä laskuttavat!
2. Liittymä on irtisanottu päättymään sopimuskauden päättyessä ja ilmoitus tehty hyvissä ajoin koska irtisanomisaika on 2 viikkoa. Tätä ei ole Soneralla noteerattu koska laskuja tipahtelee edelleen!
3. Kytkyllä hankittu iPhone Soneralta: laskutuskautta oli jäljellä 1 viikko kun puhelin ja lisäpalvelut hankittiin. Silti Sonera laskutti koko kuukaudelta käyttömaksut yms. Eli viikon käytöstä maksetaan koko kuukauden maksut!
Varoitus Sonerasta!
3
437
Vastaukset
- ikuinen valittaja?
Saunalahti on paras operaattori, edellyttäen että ulottuvillasi on ElisaShopit, jossa voit käydä selvittämässä mahdolliset sotkut.
Mulla oli Saunalahden gsm-liittymä, mutta se lakkasi toimimasta lokakuussa 2010. Ei ollut toista puhelinta käsillä, joten kävelin ElisaShopittiin, jossa oli mieletön ruuhka, eikä siellä muuten ollut mitään jonotusnumeroita, joten jonotus olisi ollut ihan epävarmaa.
Mutta vastapäätä oli DNA:n liike, joten poikkesin sinne ostaakseni pre-paid-liittymän väliaikaiseen käyttöön, ihan vaan soittaakseni Saunikselle. DNA:n myyjä tietysti väitti, että heidän liittymänsä on paaaljon edullisempi, ja niin tulin ottaneeksi DNA:n.
Sauniksen lopetin toimimattomuuden perusteella, yrittivät kyllä väittää sen toimivan, mutta sanoin, ettei kiinnosta enää, koska se ei toiminut xx.10.2010.
DNA:lta ei tullut laskuja, mistä olin tyytyväinen, tämähän oli se edullinen liittymä. Mutta karhukirje tuli. Pyysin laskua tai laskukopiota, jota ei tullut, vaan tuli Intrumin perintäkirje. Ilmoitin asian riidanalaiseksi ja pyysin DNA:ta vetämään laskun pois Intrumilta sekä lähettämään laskun. Ei vastausta.
Intrumilta tuli seuraava, entistä isompi lasku. Valitin Intrumille, DNA:lle ja kun en saanut vastausta, lopulta kuluttajalautakuntaan. Lautakunta käski lähettää kirjallisia valituksia kaksi kappaletta DNA:lle. DNA:lta vastattiin, että perintä on aiheellinen ja kuluttajalautakunta kehotti maksamaan kaikki pois mahdollisimman pian.
Laitoin kuluttajalautakuntaan viestin, jossa kysyin kenen puolella siellä ollaan. DNA:n toimitusjohtajalle lähetin sähköpostin, jossa selostin jutun. Vastaukseksi tuli anteeksipyyntö. Laitoin Intrumille meiliä, jossa kysyin, vieläkö olen heille jotain velkaa. Samantien tuli vastaus, että en.
Nyt pitäisi olla tyytyväinen, vai? En ole. DNA ei ole lähettänyt yhtäkään laskua ajoissa. Silti DNA:n laskut siirtyvät sähköisesti Intrumille perittäviksi, vaikkei laskuposti kulje asiakkaille. DNA ajaa laskutusajonsa, muttei saa laskujaan tulostettua tai postitettua. Laskuja pitää anoa k i r j a l l i s e s t i joka kuukausi.
Tällä välin Sauniksen myymälään on tullut jonotusnumerot. Haluan takaisin Saunikselle ja kysyin kuluttajalautakunnasta, voinko vaihtaa takaisin laskutusvaikeuksien perusteella. Ei kuulemma riitä perusteeksi, vaan DNA:n liittymän pitää ensin lakata toimimasta.
Toivottavasti DNA pian lakkaa toimimasta, sillä siihen saakka joudun kerran kuussa anomaan DNA:lta laskua, valittamaan postille laskupostin viipymisestä sekä kuluttajalautakunnalle DNA:n laskutusvaikeuksista. Tarpeeksi kauan kun valitetaan, tekevät kuulemma jotain.... - en usko sua
Siis miten helkkarissa sä muka sait karhulaskun Dnalta jos sä kerran otit Prepaidin???? Eihän sitä edes tarvii rekisteröidä.
Ei ei, jokin nyt kyllä kusee sun kertomuksessa enkä kyllä usko.
Mulle on tullut laskut aina ajallaan, no kerran oli hilkulla että ehtiikö mutta syy oli jokin ongelma Itellan tulostusjärjestelmässä (kun Itellahan noi laskut siis tulostaa) mut sain sen silti maksettua ajallaan. Eikä ole muutenkaan ollut ongelmaa. - juustohuokko
Sonera on vaan se kaikkein paras vaihtoehto ! Mulla tulee 13,90e/kk ja sisältää puhelimet sun muut hilppeet, on tullut koitettua muitakin operaattoreita mut ne on paljon hunompia kun sonera! helvetin vatiaivot hoitaisitte asianne! ei kukaan tuu sulta kotoa kysymään, että onkos se sun lasku nyt minkälainen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217266Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4965408Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513335Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162641Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t492350Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681288Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431282En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771252Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111169- 1111143