Hei!
Siivosin viikonloppuna ullakkoa ja satuin samalla löytämään kaksi Kupittaan saven seinätauluun (tai -lautaseen). Molemmat taulut ovat vuodelta 1938 ja niissä näyttäsi olevan jonkinlainen Signeeraus. Taulut ovat tehty savesta ja ne ovat kaikin puolin hyvässä kunnossa. Toisessa taulussa on kuvattu päärynöitä ja toisessa omenoita.
Osaako kukaan sanoa, onko kupittaan saven tauluilla minkään näköstä arvoa? En ole myymässä tauluja, mutta haluaisin tietää raaskinko laittaa niitä seinälle koristeeksi. Taulut ovat mielestäni nättejä ja ne sopisivat sisustukseeni, mutta jos noilla on jonkin moista arvoa niin en raaski laittaa niitä lasten takia seinälle (yksi taulu mennyt jo rikki lasten leikkien ohessa). Googlettamalla löysin vain, että Kupittaan savi on tehnyt konkurssin ja jotakin arvokkaita esineitä niilläkin näyttäisi olevan.
Kupittaan savi seinätaulut
2
982
Vastaukset
- himohamstraaja
Nämä suomalaisen designin klassisiin esineisiin kuuluvat seinälautaset maksaisivat Helsingin kansainvälisissä huutokaupoissa vähintään 3 000€/kpl. Ei missään nimessä kannata myydä, Kupittaan Savi teki konkurssin jo 1960-luvulla, joten lisää ei tosiaan ole tulossa. Kuplamuoviin pakattuna pankin tallelokeroon arvonnousua odottamaan vaan ja kauas leikki-ikäisistä lapsista.
- Fasett
Kupittaan Saven esineitä ei juurikaan näy arvohuutokaupoissa, ellei sitten ole kyse heidän kuuluisimmista taiteilijoistaan. Tässäkin tapauksessa pitäisi selvittää, millainen "jonkinlainen signeeraus" on kyseessä eli kuka olisi taiteilija.
Entä millä perusteella seinälautaset ovat Kupittaata ja vuodelta 1938? Onko niissä jokin pohjaleima ja vuosiluku? Jos lautaset ovat mainitun ajan "tavanomaista" kupittaata ilman arvoa nostavia erityispiirteitä, niin yhden lautasen arvo on muutama kymmenen euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as603186Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232974- 512862
- 562668
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582558Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482540On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 452082
- 692078