Kuuba - luottokortti vai käteistä (EUR)?

Habanerozzz

4

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuubassa huhtikuussa

      Rahan vaihto halvempaa suoraan euroista --> pesoiksi. Visa kortilla nostaminen (jos jostain automaatin löytää) kalliimpaa. Lisäksi Visalla maksaminen onnistuu vain isommissa hotelleissa. Kaikissa CADECO:ssa sama vaihtokurssi ja välityspalkkio. Havannassa ainakin keskustan hotelleissa kaikissa CADECA, ja tietysti lentokentälläkin. huom. rahaa vaihtaessa oltava passi mukana.

      Linkissäsi puhutaan dollarien vaihtamisesta jne. Eurojen vaihtaminen hieman eri asia, netistä löytyy parempiakin ohjeita.

    • vekuveku

      rahanvaihtopisteissä ei tarvitse kuljettaa passiamukana ja on jonkinverran parempikurssi kuin pankissa. esim CALLE 23 bussipysäkin vieressä eikä huijattu kertaakaan samalla tuli vaihdettua paikallisia pesoja koska tuli törmättyä tilanteeseen missä osa ostoksista maksettiin vaihtopesolla osa paikallisvaluutalla.

      • Kuuba ja raha

        Jokaisen rahanvaihtopisteen (CADECA, pankki, tai muu) tulisi Kuuban lainsäädännön mukaan tarkistaa henkilöllisyys, jos passia ei kysytä se on ennemminkin poikkeus. CADECA on erillinen rahanvaihtopiste, joita melko paljon Kuubassa ja joissa on yhtenäinen kurssi (convertible peso) ja rahanvaihtopalkkio keskenään. Tietysti edellistä kirjoittajaa on voinut hämätä päivittäin hieman vaihtuva kurssikin..

        Paikallisvaluutalla (non-convertible peso) saa tietysti ostettua halvemmalla jos sillä vain turisti jossain saa maksettua.


    • 1

      tullessa lentokentällä kurssi pankissa oli 1,22 ja havannassa paras kurssi rahanvaihtopisteessä 1,37 samaanaikaanpankissapaljon huonompi, totta että kurssi vaihtuu päivittäin, paikallispesoilla saa ostettua esim ruokaa paikallisista pikku kojuista hotellikoulun ravintolasta monesta paikkaa kannattaa olla tarkkaavaisena pääsee todella halvalla. hyvän majoituksen löytää kun menee CALLE 21NO15 C5, TAI CALLE 21NO 13e/Nyo apto 5b. jälkimmäisen isäntä puhuu hyvää englantia ensimmäisen osoitteen emäntä puhuu ainoastaan espanjaa.(e-mail [email protected]) ([email protected]) huoneen hinta on 30-35 cuc yöltä todellasiistit asunnot ja turvalliset ei tarvi pelätä että jotakin häviää kokemusta on viideltä viikolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3693
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3065
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      53
      2271
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      13
      1433
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1259
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1136
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      961
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      941
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      935
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      922
    Aihe