millaisesta kopiosta kuva 'irtoaa' parhaiten?
Kopiosyövytys
6
698
Vastaukset
- Jyrsiä..
Riippuu tekniikasta. Itselläni kokemusta lähinnä kuparin syövytyksestä ferricloridilla. Käytän valoherkkää lakkaa (positiv 20) ja filminä piirtoheitinkalvoa. Kokonaan valoa läpäisemätön osa jää syöpymättä ja mitä vaaleampi rasterointi sitä enempi syöpyy.
- Kiinnostaa minuakin
Tarkoitatko tekniikkaa, jossa kopion muste siirretään kuparilevylle ja levy syövytetään sen jälkeen? Kyseiseen tekniikkaan tarvitaan tietääkseni todella vanha kopiokone, ainoastaan sellaisen muste toimii toivotulla tavalla. Uudemmat mustesysteemit eivät toimi. Mutta tarkemmin en osaa sanoa. Toivottavasti joku fiksumpi osaa neuvoa!
- graffigna
Juu tätä tarkoitin. Kysymyksen asettelu oli hieman suurpiirteinen...olen samoin kuullut että joku tosi vanha masiina pitää olla. Ilmeisesti lasertulosteista ei ole toivoakaan saada mitään irti..?
- grafiikan opettaja
Kyllä lasertulosteestakin väri irtoaa esim. asetonin tai tinnerin avulla, suosittelen asetonia koska tinneri on vielä pahemman hajuista ja myrkyllisempää. Asetoni haihtuu nopeasti joten pitää toimia rivakasti. Aseta kopio kuvapuoli laattaa vasten prässin pedille ja teippaa vaikkapa maalarinteipillä nurkista petiin kiinni. Pensselin, vaahtomuovisienen palasen tai kangaspalasen avulla levitä asetonia kuvan taustapuolelle kunnes kuva "kuultaa" läpi paperista. Liikaa ei kannata lotrata ettei kuva leviä. Aseta väliin suojapaperin pala, huovat päälle ja aja kerran prässistä läpi. Jos paperi tarttuu laattaan kiinni, sitä voi varovasti liottaa vedessä tai pyyhkäistä hieman lisää asetonia taustapuolelle ja iirotella varovasti. Tähän päälle pitäisi tarvittaessa onnistua akvatintankin teko, etenkin jos käytössäsi on kynäruiskuakvatinta, mutta perinteistä hartsipohjustustakin voisi kokeilla.
Vanhanaikainen kopiokone on käsittääkseni paras ainakin siinä mielessä että se antaa paperille paksun värikerroksen joka toimii "pohjusteena" syövytyksessä parhaiten. Kuitenkin esim. laserkopiokoneen muste on veteen liukenematonta eli kaiken järjen mukaan sen pitäisi ainakin kohtuullisen mittaisia syövytyksiä kestää rautakloridilla. Koitapa kopioida kuva laserkopiokoneella ja lisää kopion tummuutta kopioimisvaiheessa asetuksista maksimille.
Valitettavasti en voi ihan varmaksi sanoa onnistuuko menetelmä sinun laitteillasi, en ole vuosiin itse sitä tehnyt, mutta kokeile toki.- grafiikan opettaja
Sen verran piti vielä sanoa, että syövytyksen aikana kannattaa tarkkailla pohjusteen kestävyyttä ja tarvittaessa kuivata laatta välillä varovasti ja suojata tärkeimpiä kohtia oksalakalla.
- graffigna
grafiikan opettaja kirjoitti:
Sen verran piti vielä sanoa, että syövytyksen aikana kannattaa tarkkailla pohjusteen kestävyyttä ja tarvittaessa kuivata laatta välillä varovasti ja suojata tärkeimpiä kohtia oksalakalla.
Kiitos paljon. Täytyykin alkaa kokeilemaan. Ajattelinkin että lasertulosteen täytynee toimia, koska senkin väri on jauhemaista ja tuloste yhtä lailla 'paksua' kuin kopiokoneessa. Käytössäni on hp:n kohtuu uusi värilaser.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1504227Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va222211Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos521808Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3651703Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi611464Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221459Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy801344Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1531164Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden831164Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221145