Kreikkaan laspen kanssa

rosamarin

Meillä on suunnitelmissa varata matka kreikkaan heinäkuulla kahdeksi viikoksi. Vaatimukset ois, et siellä olis paljon tekemistä lapsille, shoppailumahdollisuuksia ja suht. halpaa (ruoka ja retut), väenpaljous tai vähyys ei meitä ahdista, mutta emme ehkä halua löytää itseämme keskeltä mitään bilemestaa :) Onko kellää ideoita/ ajatuksia?

6

262

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-ateenalainen

      Heinakuu taitaa olla kausi, jolloin turistit ja kreikkalaiset ovat saarilla, hinnat sen mukaisia, kallis maa on. Laske aamiaiset, valipalat, juomat (virvoike), lounas ja illalliset koko perheelle...

      Voisit ajatella Poros, Sifnos, jotka suhtkoht lahella. Rantoja on mista valikoita, samoin ravintoloita, nakemista paljon, eika mikaan bilemesta.

      • hilmantytär

        Ei jestas sentään tuonne lasten kanssa, eihän siellä ole vesipuistoja eikä mäkkäriä, ei jumboa jne!
        Plataniakseen vain, se on just lapsille rakennettu turistikylä.


    • Tekemistä?

      Riittäiskö lapsille tekemiseksi hiekkalinnojen rakentelu, uiminen, sukeltelu ja leikkiminen luonnossa? Silloin kaikki Kreikan pikkusaaret ovat sopivia.

      Jos saarella pitää olla paljon erikseen järjestettyä tekemistä lapsille, vesipuistoja ja minijunia, se tarkoittaa, että täytyy olla joko isompi kaupunki tai kunnon turistikohde. Niissä ei ole kesällä halpaa. Ette ole Turkkia harkinneet?

    • tipe&pipe,,,

      Lefas oliylläri viime kesänä heinäkuussa.Hieno paikka,rauhallinen jne. Jk. on manner Kreikkaa,tekevät mm. laivaristeilyjä Onaksiksen Skorpion saarelle ym,ym.Suosittelemme.

      • tipe&pipe,,,

        Korjaan, ensinnäkin nimi on Lefkas ja so. saari joka on sillalla yhdistetty mantereeseen. t.samat :)


    • rosamarin

      Kiitos vinkeistä, ehkäpä ensi kesänä Lefkas tai Platanias, mutta Turkkiin ei!! Olimme Falirakissa ja erittäin tyytväisiä lomaamme, lapselle oli tarpeeksi tekemistä ja myös me aikuiset viihdyttiin! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe