hei.. minulla on koneelleni ladattuna joitakin mp3 tiedostoja, joista kaikki .mp3 (320kbps) laatuisina .. kuitenkin jotkin kappaleista kuulostavat ihan 128kbps laatuiselta, ja toiset taas selvästi 320kbps laatuisena.. elikkä noiden huonompilaatuisten kappaleiden kohdalla tarvii lisätä volumea ja parempien kohdalla pienentää. tietääkö joku selitystä tälle, entä miksi joissakin kappaleissa saattaa lukea että "kanava" yhdistetty tai stereo 2.1, 2.2 tai 2.3, mikä näistä on parempi??
mp3 tiedostojen laaduissa eroja ..
5
90
Vastaukset
- 37
CD-levyissä eri masteroinnit. Tavallinen Audio CD on 2-kanavainen, joten enpä osaa sanoa mitä nuo 2.1, 2.2 tai 2.3 takoittaa.
Suotittelen mp3 pakkaamiseen tuota:
http://lame.sourceforge.net/ - sadbutttrue
Netistä ladatut ämpärit voi olla peräisin mistä tahansa, jopa nettiradioista ja jukepokseista. Yleinen tapa on myös koodata uudestaan pienibittivirtasia isommaksi, jopa häviöttömäksi.
?" Yleinen tapa on myös koodata uudestaan pienibittivirtasia isommaksi, jopa häviöttömäksi. "
Kuinkakohan yleinen tuokin on?
Ei se laatu parane jos alkuperäistä bittimäärää nostetaan. Sama kuin jpg:stä yritettäisiin saada takaisin kuvan informaatiota.
2.3 tarkoittaa stereota 3:lla subbarilla. Loput voi päätellä itse.- Gumma Hebbu
sfinski80 kirjoitti:
?" Yleinen tapa on myös koodata uudestaan pienibittivirtasia isommaksi, jopa häviöttömäksi. "
Kuinkakohan yleinen tuokin on?
Ei se laatu parane jos alkuperäistä bittimäärää nostetaan. Sama kuin jpg:stä yritettäisiin saada takaisin kuvan informaatiota.
2.3 tarkoittaa stereota 3:lla subbarilla. Loput voi päätellä itse.mitä tekee kolmella subbarilla? Ykskin riittää kun ihmisen korva ei erota matalien taajuuksien suuntaa.
Gumma Hebbu kirjoitti:
mitä tekee kolmella subbarilla? Ykskin riittää kun ihmisen korva ei erota matalien taajuuksien suuntaa.
Saa lisää bassoa :D
Noh jokainen päättäköön onko se tarpeellista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2191490- 961296
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan61157Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle171156Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9958Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86930Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66895- 32870
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest41828Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii57813