Välipohjan rakentaminen

Olemme aloittamassa 2krs taloprojektia, jossa koko talon suunnittelu on teetetty pääsuunnittelijallamme (ei siis talopaketti). On tarkoitus ottaa muutama kirvesmies auttamaan rungon pystytyksessä. Runko on muuten hyvin selkeä, mutta välipohjan osalta ymmärrykseni loppuu kesken.

Talon sokkelimitat ovat siis 10.8 x 7.8m ja kaikki runkopuut K600 välipohjan palkkeja myöden. Talon seinät ovat siis 200m 50mm eristeellä, joten sisäleveydeksi jää hieman alle 7.3m. Välipohja on piirretty siten, että välipohjan palkit (jänneväli
4788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitäs jos kysyisit siltä suunnittelijalta?

Ei täällä kukaan tarjoa ilmaista insinööripalvelua. Tai siis tarjoaahan monikin remonttireiska, mutta...

Äänestä

Itseasiassa sähköalan ammattilaisena annan täällä palstalla monellekin täysin ilmaista insinööripalvelua. Jos oma ala oikeasti kiinnostaa, niin jopa ilmainen neuvominenkin on parempaa tekemistä kuin esim. mainosten tuijottelu. Toisaalta meitä on moneen veneeseen ja remonttireiskankin mielipide on aina OK. Kyselen asiaa suunnittelijalta kun rakennuslupa tulee. Tätä ennen koitan käydä projektia läpi mielessäni / paperilla ja muodostaa kokonaiskuvaa yksityiskohtien pohjalta.

Äänestä
  • Kuten kaikkialla, meitä on moneen junaan. On asiallista kirjoittajaa ja sitten niitä muita... Asiaan: tapausta en tietenkään tarkemmin tunne, mutta uskoisin että on mahdollista esim. tämä: teette pilarien kohdalle pykälää alemmaksi pienehkön betoniperustuksen josta pistää esiin esim. pilarikenkä. Sen varaan tolppa ja sitten kevyt yläpuolinen puurakenne. Kestää aika paljon kuormaa, muttei välttämättä lopullisia kuormia. Ennen kaikkien kuormien kertymistä varsinainen, tolpan kuorman kantava lattiavalu joka menee tolpan pään alle. Tämä on sitten vain idea. Toteutettavan ratkaisun täytyy tulla rakennesuunnittelijaltasi tai ainakin olla hänen hyväksymänsä.

    Äänestä

  • konnari, rakenne kirjoitti:

    Kuten kaikkialla, meitä on moneen junaan. On asiallista kirjoittajaa ja sitten niitä muita... Asiaan: tapausta en tietenkään tarkemmin tunne, mutta uskoisin että on mahdollista esim. tämä: teette pilarien kohdalle pykälää alemmaksi pienehkön betoniperustuksen josta pistää esiin esim. pilarikenkä. Sen varaan tolppa ja sitten kevyt yläpuolinen puurakenne. Kestää aika paljon kuormaa, muttei välttämättä lopullisia kuormia. Ennen kaikkien kuormien kertymistä varsinainen, tolpan kuorman kantava lattiavalu joka menee tolpan pään alle. Tämä on sitten vain idea. Toteutettavan ratkaisun täytyy tulla rakennesuunnittelijaltasi tai ainakin olla hänen hyväksymänsä.

    juuri näin, kaikki rakennetekniset vastaukset ovat ihan yhtä tyhjän kanssa. Rakennesuunnittelijan on kuitenkin ne mietittävä, tsekattava ja hyväksyttävä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rakentaja4212 kirjoitti:

Olemme aloittamassa 2krs taloprojektia, jossa koko talon suunnittelu on teetetty pääsuunnittelijallamme (ei siis talopaketti). On tarkoitus ottaa muutama kirvesmies auttamaan rungon pystytyksessä. Runko on muuten hyvin selkeä, mutta välipohjan osalta ymmärrykseni loppuu kesken.

Talon sokkelimitat ovat siis 10.8 x 7.8m ja kaikki runkopuut K600 välipohjan palkkeja myöden. Talon seinät ovat siis 200m 50mm eristeellä, joten sisäleveydeksi jää hieman alle 7.3m. Välipohja on piirretty siten, että välipohjan palkit (jänneväli

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu