Norsunluuesineet

ivoryman.

Norsunluu lienee harvinaisimpia ja arvokkaimpia materiaaleja.

Minulla on eräs antiikkinen, hyvin vanha norsunluuesine, mutta se on mennyt poikki ajan saatossa.

Kuinka paljon esineen arvo laskee, kun se on liimattu takaisin paikoilleen?

Veikkaisin että norsunluu itsessään on niin harvinaista tavaraa, että arvo pysyy ainakin jossain määrin tallessa vaikka onkin fiksailtu.

Onko norsunluuesineitä ylipäänsä myynnissä nykypäivänä missään?

25

6682

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kuinka paljon esineen arvo laskee, kun se on liimattu takaisin paikoilleen?"

      Jonkin verran hinta luultavasti laskee. Paljon riippuu siitä antaako esineen korjattavaksi ammatti-ihmiselle, vai koittaako itse korjata sen. Yksi varmimmista tavoista saada antiikkiesineen hinta laskemaan on yrittää korjata sitä itse vailla mitään kokemusta.

      Ei norsunluu mitenkään tavattoman harvinaista ole, eikä sillä ole varsinaista romuarvoa (toisin kuin esim. kulta ja hopeaesineillä, joilla on rikkoutuneenakin romumetalliarvo). Antiikkiliikkeissa liikkuu jonkin varran norsunluuesineitä, lähinnä pienoispatsaita. Ja vanhojen pianojen yms. koskettimet on monasti tehty norsunluusta.

      • Biljardipallot tehtiin myös norsunluusta, ennekuin löytyi korvaava materiaali. Shakkinappuloita ja shakkilautoja on myös tehty norsunluusta, sekä ebenpuusta.
        Varmaan joskus on valmistettu norsunluistakin huonekaluja samaan tyyliin, kuin tänäpäivänä ebenpuusta.
        Keniassa poltettiin salametsästäjiltä takavarikoidut syöksyhampaat ja niitä oli usea rekkakuormallinen. Sillä Kenian presidentti halusi osoittaa koko maailmalle mitä mieltä hän on norsujen salametsästyksestä.


    • norsumiehet

      Entä kokonaiset norsunluusta tehdyt huonekalut? Onko sellaisia olemassakaan vai onko kaikki feikkejä?

      • En ole koskaan nähnyt norsunluisia huonekaluja (en kyllä mitenkään harrasta norsunluisia esineitä, mutta ylipäätänsä antiikista kiinnostuneena on niistäkin vähän tietoa karttunut). En yhtään osaa sanoa millaisissa hinnoissa sellaiset kalusteet liikkuvat. Jokin huutokauppakamari, esim. Hagelstam tai Bukowski, saattaisi tarjota lisätietoa.


      • Kiellettyä?
        Michelarkangelo kirjoitti:

        En ole koskaan nähnyt norsunluisia huonekaluja (en kyllä mitenkään harrasta norsunluisia esineitä, mutta ylipäätänsä antiikista kiinnostuneena on niistäkin vähän tietoa karttunut). En yhtään osaa sanoa millaisissa hinnoissa sellaiset kalusteet liikkuvat. Jokin huutokauppakamari, esim. Hagelstam tai Bukowski, saattaisi tarjota lisätietoa.

        Eikös ne ole Cites-kamaa.
        Kauppa lienee kielletty vai olenko väärässä.
        Entä jos jo kauan sitten tuotu maahan??


      • Kiellettyä? kirjoitti:

        Eikös ne ole Cites-kamaa.
        Kauppa lienee kielletty vai olenko väärässä.
        Entä jos jo kauan sitten tuotu maahan??

        Kaikki ennen norsunluun metsästyksen kieltämistä tehdyt norsunluuesineet ovat täysin vapaasti kaupattavissa ja omistettavissa.


      • 3+15
        Michelarkangelo kirjoitti:

        Kaikki ennen norsunluun metsästyksen kieltämistä tehdyt norsunluuesineet ovat täysin vapaasti kaupattavissa ja omistettavissa.

        Niin ovat, mutta paree olla todistus siitä, että kyseessä on oikeasti antiikkiesine (yli 70/80 vuotta vanha). Ja ulkomaille ei saa myydä (eikä sieltä saa ostaa) norsunluisia esineitä - tullissa ovat todella tarkkana. Jopa niiden antiikkisten kanssa.
        Jääkarhun taljoja sekä krokotiilinnahkaa koskevat samat lait. Itselläni on pari isosedältä perittyjä "Echt Krokodil"-kalvosinnappeja, joita en voisi laillisesti esim. myydä ebayssa ulkomaille.


    • Olis myytävänä norsuntorahammas. Noin 35 vuotta vanha.Pituus noin 50 cm.Nigerista matkamuistoksi.Veistoksellinen alaosa(alastoman naisen yläosa rinnat ym.) Varmasti uniikki.

    • lexa 3

      mulla ainakin on 50 senttinen norsun sarvi jos joku on kiinnostunu se on hyvin vanha pitäs olla laillinen on isoiso äidin peruja
      voi soittaa 0405121093

      • Esihistoriaa?

        Millä vuosituhannella on elänyt sarvellisia norsuja?


      • Anonyymi
        Esihistoriaa? kirjoitti:

        Millä vuosituhannella on elänyt sarvellisia norsuja?

        Niinpä. Sarvipää norsu.....


    • norsu2

      Mulla 50 kpl norsunluu paloja vanhasta pianosta jos ketään kiinnostaa ostaa.

      • hepuli1

        Laitakko email- osoitteen mistä voi kysellä lisää


      • Anonyymi

        Epätoivoviesti näin monen vuoden jälkeen. Onko nämä vielä myynnissä?


    • Luut-a

      Ei ole, koska norsunluu on nykyisin kielletty materiaali.
      Kaikki norsunluu on salametsästettyä. Afrikassa norsuja on tänä vuonna kaadettu yli 20 000, ja on luultavaa, että ne kuolevat sukupuuttoon, koska ihminen on aina vain yhtä ajattelematon ja haluaa norsunluisia paperiveitsiä tai kaiverrettuja veistoksia.

    • Make !

      Minulla 5kpl norsunluista biljardipalloa ( kaisa ) minkä arvoisia noin hinta ?

    • ressu1

      paljon sais norsun luusta tehtyjä noppia 5kpl ?

    • peijo

      Norsunluiset kaisapallot kiinnostelee. Onko sulla ne vielä?

      • Anonyymi

        Löytyy vielä 5kpl norsunluiset ( kaisa ) biljardipallot ) noin 60 vuotta vanhat . Appiukon jäämistöä . Mitä tarjotaan ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Löytyy vielä 5kpl norsunluiset ( kaisa ) biljardipallot ) noin 60 vuotta vanhat . Appiukon jäämistöä . Mitä tarjotaan ?

        Viestit , [email protected]


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Multa löytyy harvinaiset shakkinappulat norsunluusta. Jos kiinnostaa olen luopumassa [email protected]

      • Anonyymi

        Mulla taas on sakkilaudan koristekaiverrettu jalka samaa luuta. Ja kyllä tolla aineella on viitteellinen kilohinta. goooogle..


      • Anonyymi

        Onko vielä tallella ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko vielä tallella ?

        Siis shakkipelin jalka? On se


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      20
      2664
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1291
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      947
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      925
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      881
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      842
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      795
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      165
      776
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe