Aloitin ohjelmointiprojektin Linuxille. Teen pelaamiseen aplikaation, joka kokoaa Linuxiin asennetut pelit yhden ohjelman sisään niin, että pelin saa käynnistettyä yhdestä hallintaruudusta suoraan menemättä erikseen valikkoon jossa klikataan ohjelmakuvaketta. Teen ohjelmaan myös 3d-kiihdytyksen säätötyökalun sisään niin, että näytönohjaimen saa halutessaan säädettyä kullekin pelille erikseen.
Ohjelmaan tulee mahdollisesti lataaja, jolla Ubuntuun saa ladattua pelejä. Työjalu käyttää sitten suoraan Ubuntun ohjelmistokirjastoa. Tämän yhteyteen tulee mahdollisesti vielä bittorrent-ohjelma jolla pelin saa ladattua torrentteja.
Valmis ohjelma tulee jakoon ilmaiseksi ja on täysin open sourcea. Lisenssi noudattaa normaalia open source-lisenssiä. Saa käyttää vapaasti ja korjata jos korjattavaa löytyy. Periaatteessa ei kiinnosta pätkän vertaa mitä itse kukin tekee julkaisemani lähdekoodin kanssa. En vaadi ohjelmaani tekijänoikeuksia. Käytätte jos käytätte.
ohjelma linuxille
11
82
Vastaukset
- eteenpäin linux
kiitos näin se menee lixilla eteenpäin kaikki ...
- open sourcea
No, teenpähän ohjelman jota Linuxille ei vielä ole tehty ainakaan juuri visioni kaltaisena. Jos siitä tulee enemmistön mielestä käyttökelpoinen Linuxille niin ohjelma varmaan löytää tiensä useimpien ubuntu-koneiden ohjelmavalikoimaan.
Parastahan tässä on se, että ohjelma tulee olemaan joka tapauksessa vapaa ja ilmainen, joten kustannuksia siitä ei synny kenellekään. En myöskään ala vaatia
© copyright oikeuksia ohjelmaani, koska vastustan periaatteellisesti tekijänoikeutta.
Eteenpäin se on yksikin ohjelma juu aina. Ja on pois Windows-leirin kassasta kun ohjelma on ilmainen. Ei pääse kukaan saamaan rahaa välistä. Verottaja siis ei saa yhtään mitään. - Pentti Nelonen
HUHUH, kyllä Windowsilla on helpompaa.
- helppoa linuxilla
Jaa mikä? Linuxille se helppoa on kun jokainen voi tehdä ihan ilmaiseksi ohjelmia ja jakaa niitä ilmaiseksi. Minusta tuntui, että tällaista ohjelmaa ei vielä ole, joten rupesin tekemään haluamani kaltaista ohjelmaa.
Windowsin koodi on suljettua, joten sille ei voi edes tehdä ohjelmia ellet maksa siitä lähdekoodista Microsoftille. En maksa siitä, että voin tehdä jotakin, teen ja otan omaan käyttööni ihan ilmaiseksi. helppoa linuxilla kirjoitti:
Jaa mikä? Linuxille se helppoa on kun jokainen voi tehdä ihan ilmaiseksi ohjelmia ja jakaa niitä ilmaiseksi. Minusta tuntui, että tällaista ohjelmaa ei vielä ole, joten rupesin tekemään haluamani kaltaista ohjelmaa.
Windowsin koodi on suljettua, joten sille ei voi edes tehdä ohjelmia ellet maksa siitä lähdekoodista Microsoftille. En maksa siitä, että voin tehdä jotakin, teen ja otan omaan käyttööni ihan ilmaiseksi.”Windowsin koodi on suljettua, joten sille ei voi edes tehdä ohjelmia ellet maksa siitä lähdekoodista Microsoftille.”
Etpä ole tainnut kehittää millekään alustalle yhtään mitään.
- 6uh6j454
"Windowsin koodi on suljettua, joten sille ei voi edes tehdä ohjelmia ellet maksa siitä lähdekoodista Microsoftille. En maksa siitä, että voin tehdä jotakin, teen ja otan omaan käyttööni ihan ilmaiseksi."
Itse olen tehnyt ohjelmia Windowsille, siitä kenellekään tarvi maksaa. Tarvetta ohjelmoinnille on vain vaikea keksiä, kun lähes mihin tahansa tarkoitukseen löytyy valmis ilmainen ohjelma, juuri tuollaisten pikku apu-ohjelmien joukosta erityisesti.- open sourcea
Tuo on oikeasti nimenomaan se ajatusmalli minkä vuoksi Windows on ajastaan jäänyt jälkeen ja kehitys pysähtynyt. Kun kaikki tuntuu olevan jo valmiina, eikä kukaan keksi mitään uusia innovaatioita ja ideoita niin silloin kehitys pysähtyy vääjäämättömästi.
Linux-maailmassa kukaan ei ole ylhäältä määrittelemässä, että tuote on valmis pojat, nyt loppui ohjelmointi. Aina löytyy uusia ohjelmia tehtäväksi ja ideoita toteutettavaksi. Linux ei ole koskaan valmis siinä mielessä.
Linuxin kehittäminen on myöskin helppoa. Koodi on open sourcea, jota pääsee kuka tahansa muokkaamaan. Käytän itsekin osin valmista koodipohjaa jonka joku muu teki joskus aikaisemmin. Parannan ja muokkaan. Osittain kirjoitan kokonaan uutta koodia. Open source on siitä näppärää, että saa käyttää vapaasti. Sitten laitan sen oman lähdekoodini tietysti julkiseksi myöskin.
Linux on Windowsia valovuosia edellä, koska kehitystä tapahtuu koko ajan. Mikään ei seiso pysähdyksissä vaan Linuxia ajetaan kehityksessä eteenpäin koko ajan käyttäjien haluamaan suuntaan. Windows jököttää paikallaan eikä mikään kehity. Microsoft ajaa Windowsia huonoon suuntaan ja vieläpä suuntaan jota käyttäjäkunta ei hyväksy. Windowsista on tullut liian raskas ja monimutkainen käyttis.
Linux-ajattelussa on yksi asia ylitse kaiken muun: käyttäjäkokemus. Eli käyttäjän kokema helppous, käyttömukavuus ja Linuxin vakaus sekä toimintavarmuus. Keveys, turvallisuus ja käyttömukavuus ovat avainasemassa. Ei mikään kaupallinen hapatus ja ylimääräinen prameus.
- Yliherkistynyt
Voi saatana, pitikö tuo ubuntu sotkea tähänkin asiaan
- open sourcea
Kai minä ohjelmoin etupäässä Ubuntulle kun itse sitä kerran käytän. Onko siinä jotakin outoa sinun mielestäsi?
- Hyvin outoa
open sourcea kirjoitti:
Kai minä ohjelmoin etupäässä Ubuntulle kun itse sitä kerran käytän. Onko siinä jotakin outoa sinun mielestäsi?
>Onko siinä jotakin outoa...
Idealta on pohja pois jos et tajua että yhden jakelun varaan rakentaminen on Penttien juttuja. ;) - .hipsa.
Jos Ubuntulla on vain 0.7% markkinaossuus niin miten se herkistää.... miksi mahtava Windowsmies pelkää Ubuntukääpiötä?
Näkeekö Windowsmies Daavid ja Goljat uhkakuvia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062491Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141413- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011124Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81928