Paljonko maitoa

MAidotonko ???

Heip !
Mietin tässä,e ttä paljonkohan on suositus/vähimmäis maidon määrä vrk 5 kk ikäisellä vauvalla ?! Olen imettänyt 90 % ( välillä korviketta). Nyt olen alkanut miettiä, että saakohan vauva riittävästi rinnasta maitoa ? EI eriyisemmin riehu rinnalla mutta ei siinä enää viivy kauan ( ihan vauvan riukui rinnassa kiinni). Lämpöset kelitkin tulossa.. voiskos joku tietävinen kertoilla ??

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Se maidontarve lasketaan painonmukaan.....

    • ap

      Vauva painaa noin 7 kiloo ??

    • fisutt

      Onko vauva nälkäinen? Itkuinen? Nukkuuko huonosti? Jos vauva on tyytyväinen ja nukkuu hyvin niin mitä todennäköisimmin saa tarpeeksi maitoa. Onko paino ollut kunnossa edellisellä neuvolakerralla? Miksi luulet, että nyt yhtäkkiä maito ei riittäisi? Kauanko vauva on kerralla rinnalla? Meillä muksu vauvana söi koko imetysajan 5min kerrallaan, päivällä n.3 tunnin välein, yöllä harvemmin. Hänelle se riitti hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1279
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1085
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      936
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      35
      858
    5. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      719
    6. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      716
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      48
      683
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      94
      662
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      656
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      635
    Aihe