Puupaneeli ja listat

Villa Anna

Remontoin vanhaa puutaloa perusteellisesti ja minulla ei ole aikaisempaa kokemusta. En tee itse naisihmisenä remonttia, vaan ammattitimpuri on asialla.

Nyt pitäisi päättää sisäkattomateriaali. Olin alussa täysin varma, että päädyn valkoiseen paneeliin (yläkerta on kokonaan matalaa ja kaltevuus ulottuu lattiasta 160 cm:iin. Puupaneli sopisi parhaiten talon tyyliin, mutta remontin aikataulu alkaa olemaan jo tiukalla, samoin rahat.

Olisi mukava kuulla muiden remontoijien kokemuksia. Kannattaako laittaa puupaneli vai mdf? Levyttää tai käyttää jotain muuta materiaalia?

Samoin kysyn listoista, mistä kannattaa hankkia hyvät jalka,- ovi- ja koristelistat?
Haluan viimeistellyn jäljen ja ajattelin satsata kunnon listoihin.
Puukeskuksessa kävin katsomassa, löytyykö edullisemmin ja hyviä malleja muualta?

5

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aitoa puuta

      Laittaisin puupanelia ainakin kattoon. Mdf-levy ei sovi vanhaan puutaloon eikä kyllä oikeen uuteenkaan. Seinämateriaali on helpompi vaihtaa myöhemmin laadukkaaseen kuin sisäkatto.

    • henrik721

      mdfää ehottomasti se on hyvö materiaali.

      • henrik721

        keittiöön sopii mdf hyvin.


      • henrik721
        henrik721 kirjoitti:

        keittiöön sopii mdf hyvin.

        tauski laulaja ajo tyhmästi vesiskootterilla ja siltä katkes kylkiluita josta 1 meni keuhkon läpi. Voiko keuhko parantua tai uusi keuhko?


    • vanhan parsija kanss

      mäntsälän sahalta ollaan saatu listoja. niillä on hyvät kuvat netissä, perinteisiä malleja ja ystävällinen palvelu. kaukokiidolla on tullut pihaan n. 100€/200km rahdilla, paikalliselta puutavarakauppiaalta rahti on 60€/10km.. siellä on myös perinteistä siskonpaneelia. Ja mä laittaisin kattoon pohjamalattua puuta. katonmaalaus ei oo kivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      1
      4062
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      4003
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      80
      3281
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      3075
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      2877
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      163
      2821
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2379
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      2230
    9. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1808
    10. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1727
    Aihe