Kipsipatsaan käsittely säänkestäväksi

kipsissä

Millä aineilla kipsin pinnan saa käsiteltyä niin, että se kestää ulkona, esim. hautapatsaana?

Netistä lainattua:
Kipsi koristeet sopivat myös ulos, silloin ne vain käsitellään vettä hylkiväksi ja näin ne kestää ulkona jopa satoja vuosia. (http://www.kipsimiehet.fi/kipsi.html)

Tämäkin löytyi:

"Ulkona ja kosteissa tiloissa pohja- ja pintakäsittelyllä on suurempi merkitys, kuin sisätiloissa. Kosteus, ilmansaasteet ja suolat hajottavat suojaamatonta kipsiä nopeasti. Oikein käsiteltynä ja hoidettuna kipsikoriste kestää satoja vuosia.
Pohjakäsittelyllä pyritään imeyttämään mahdollisimman paljon öljykyllästettä kipsiin.
Seoksen tulee olla mahdollisimman ohutta vernissan 60 %, tärpätin 20 % ja öljymaalin 20 % seosta. Pohjakäsittely tehdään "märkää märälle" -menetelmällä noin 10 kerroksen verran eli käsittelyä jatketaan niin kauan, kuin pinta imee. Pinta jätetään kuitenkin mataksi, jotta välimaali imeytyisi. (Imeytymisen voi testata sumuttamalla pintaan vettä, huonosti imevät kohdat imaisevat veden heti) Käsittelyiden välillä maaliseos ei saa kuivua, muuten pintaan muodostuu heikkoja kalvoja. Vernissan annetaan kuivua pari viikkoa, mikäli käytetään kuivikkeita (max 4 %), vähempi aika riittää.
Välimaali sävytetään lopullisen värin suuntaiseksi ja ohennetaan 15 % tärpätillä.
Lopullinen maalaus tehdään ohentamattomalla öljymaalilla. (Alkydimaalista tulee liian kova kalvo pintaan) Tikkurilalta löytyy ulkopuolen kohteisiin Teho Öljymaali ja Lin pellavaöljymaali. "

Mutta tarviiko käsittelyn olla noin perusteellinen, jos ei niin kovin montaa sataa vuotta tarvi kestää. Yhden sellaisen patsaan toki voisi tehdä ihan piruuttaan.

4

8786

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tie toinen

      käsittele kipsiveistos venelakalla....

      • Anonyymi

        Hahahaha


    • maalarimestari

      Helpoin tapa on pohjustaa kohde ohennetulla rostex aqua pohjamaalilla. Pintaan 3 kerrosta futura aqua pintamaalia halutulla kiillolla ja sävyllä. Toimii.

      • maalarimestari

        Jo 7 vuotta ulkoseinällä koriste ilman ongelmia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      88
      1481
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      38
      1145
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      920
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      164
      751
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      730
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      200
      685
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      679
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      580
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      568
    Aihe