Hei!
En ole ihan varma tuleeko oikeaan ryhmään, mutta...
Onko kellään kokemuksia luontaistuotteista, jotka oikeasti auttavat pms-oireisiin? Esim. Soijavalmisteet tai Femisan Easylife-uute tms?
PMS-oireeni ovat aika voimakkaita, mutta en vielä haluaisi turvautua lääkehoitoon, eikä niitä kyllä vielä suositeltukaan, kun ikä on 31v.
PMS-oireet ja luontaistuotteet
6
4906
Vastaukset
- nainen30
Jättihelokkikapseleita, joilla itse olen saanut hormonit tasapainoon. Silloin kuin varsinaista "vaivaa" hoidetaan, tulee ottaa kapseleita enemmän kuin purkin kyljessä neuvotaan. Aloita 8 pillerillä pari ekaa viikkoa, sitten vähennä 6:een ja parin viikon päästä voi riittä jo neljäkin.
Soijavalmisteet on jo sinänsä terveellisiä, mut itse käytän helokin lisäksi tehokasta b-vitamiinia ja kalaöljykapseleita.- Mirage
Olen itsekin hankkimassa noita jättihelokki-kapseleita PMS-oireiden hoidoksi. Toivottavasti saan avun niistä! :)
Oireeni ovat pääasiassa ärtyneisyyttä, "vanne puristaa päätä"-fiilistä, ruokahalun kasvamista, turvotusta, väsymystä... Olo helpottaa melko pian kun menkat alkaa.
- PMS-vanki
Olen 26 v. ja kärsinyt melko vaikeista PMS-oireista kymmenisen vuotta. Oireeni ovat pääasiassa mielialahäiriöitä (hermostuneisuus, pahantuulisuus, masentuneisuus), mutta myös rintojen arkuutta, kömpelyyttä, epävarmuutta ym. Oireet alkavat heti ovulaation jälkeen ja kestävät kuukautisten alkuun eli toisin sanoen pari viikkoa = puolet elämästä! Oireet ovat vaikuttaneet dramattisesti myös parisuhteeseeni. Kaksi viikkoa menee hyvin, kaksi viikkoa todella huonosti jne.
Minulla ei luontaistuotteista eikä muistakaan vastaavista ole ollut mitään apua. Kokeilin FemiCaps-kapseleita, kun kuulin niitä kehuttavan, mutta lopetin ne parin kuukauden käytön jälkeen.
Muutama kuukausi sitten päätin mennä gynekologille, joka olikin sitä mieltä, että voimakkaisiin mielialavaihteluihin auttaa vain mielialalääke. Jos oireeni olisivat olleet pääasiassa turvotusta ja rintojen arkuutta, prolaktiinihoidosta olisi voinut olla apua, mutta tässä tapauksessa ne olisivat olleet hyödyttömiä. Nyt lääkettä jonkun aikaa syötyäni olo on kyllä huomattavasti parempi, mutta tietynlainen kömpelyys, epävarmuus ja rintojen arkuus vaivaavat edelleen. Niihinhän mielialalääke ei luonnollisesti auta. Mietinkin, onkohan olemassa jotain ihan täsmälääkettä kaikkiin PMS-vaivoihin??
Kertokaa kokemuksistanne ja oireistanne ja mahdollisista hoidoista!- Memmu
Itse ostin tuota Femisan Easylife -uutetta. Siinä luki, että ensin käytetään kolmen kuukauden ajan päivittäin, ja sitten vasta vähennetään niin että vain kaksi viikkoa ennen kuukautisia. Ei siis pitäisikään ilmeisesti ihan heti vaikuttaa. Olen nyt kaksi viikkoa käyttänyt tuota sekä jättihelokkikapseleita. Turvotus oli iahn jumalatonta kun noita marssein hakemaan (just ovulaation jälkeen, eli oli vasta alussa). Viikon käytön jälkeen turvotus oli helpottanut huomattavasti.
- ihanaa olla nainen
homeopatiasta paljon apua.minulla menee pari vkoa joka kuukausi jonkinlaisissa oireiss,kipuja,kiukkua,ahdistuneisuutta,huonossa olossa.mutta nuo lievittävät!suosittelen!
- venla
...sellaisia tabletteja kuin pro balance duo... olen kuullut kehuja tuotteesta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4075933Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?322262Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1032078Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251859- 61985
Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko108983- 59974
Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?133939- 78881
- 40855