olin viikonloppuna serkuillani tuolla jossain päin keski-suomea ja kävimme läheisellä järvellä uimassa ( oli joku ihan virallinen ranta) siellä oli vain yksi seka pukukoppi! eikö kukaa ole jaksanut sitte kahta rakentaa ettei tarvisi hyppiä kaikkien muiden edessä alasti? kopissa vaihtoi vaatteita 7 kanssani samaan aikaan ...ei kiva
pukukopit
simmari97
9544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Monilla rannoilla ei ole yhtään pukukoppia kun Suomessa ollaan totuttu uimaan siellä missä sopiva ranta on. Jokamiehenoikeus jne. Mutta oikeassa olet, jos on yksi rakennettu niin samalla vaivalla olisi melkein voinut siihen laittaa väliseinän. Se on nimittäin huomattavasti helpompaa tirkistellä sitä tyttöjen vaatteidenvaihtoa seinänraosta kun eivät osaa olla varuillaan =).
Sekapukukoppi! En ole moisesta ennen kuullutkaan :) Saattaahan se olla hiukan hämmentävää riisuutua sellaisessa. Mutta ei auta, rohkeasti vaan :)
Ei tartte näyttäytyä kenellekkään kun käyttää pyyhettä ja vaatteita apuna! Jos on koko uimapuku, niin päälys housut pois ja pyyhe päälle: vetäse pikkarit pois ja pue uikkari pääles kuin pikkarit. Ylä osan nostat paidan alla tarpeeksi ylös ja otat paidan pois päältä ja laitat olkaimet. Pikinin ylä osa vaikka niin että puet sen joko ylä tai ala kautta mahan kohalle ja sitten samoin paidan alla puet sen ylles!
Ei kukaan kato kieroon taiikka ihmettele miksi tuo ei näytäydy kokonaan. Vanhat akatkin tekee näin! Koulussaki monet teki juuri noin ja varsinkin minä kun mulla on leikkuu arpi tossa kaulasta alaspäin, niin en halunnu näyttää sitä kaikille.
ps. Pukeminen on yhtä helppoo, kunhan on tarpeksin kuiva:)
laukaassa ei ainakaan satamassa ole kuin yksi sekapukukoppi, mutta kyllä kaikki odottaa että saa rauhassa vaatteet yksin vaihtaa :D
No jos et haluu vaihtaa vaatteita siellä ni voit laittaa uikkarit niitte vaatteiden alle :)
säästyy aikaa ja sillee. ;3
Mitäää? Onko siinä jotain kummallista? O.o
Meillä paikallisessa uimahallissa on vain yksi suuri pukuhuone ja yhteinen suihku, jossa ei saa olla uimapuku päällä.
Anteeks kuinka?En oo ikinä kuullukkaan sellasseesta uimahallista jossa ois yhteinen pukukoppi tai suihku!!!!!!!!!!!!!
No tääl ei oo rannoil pukukoppei ollenkaa...
meilläkin päin on uimahalli jossa on vain yksi puku huonen ja kolme suihkua ja yksi sauna ... kaikki yhteisiä ja uikkarit on otettava pois