Ilomäki

Terveisiä sinne.
152316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kiitos,kiitos...täällä mukava asua:-)))

Äänestä
  • Juu,niin oli myöskin joskus 70-luvun alussa.

    Äänestä

Onko tietoa, että muuttaako peltsistä porukkaa sinne, kun rixun eira (vanha peltsi) valmistuu 2017 mennessä?

Äänestä
  • Kaikkea paskaa sinäkin uskot.

    Äänestä

Siis tähhh???

Äänestä

Hui apua Ilomäessä asuva näkee peltsiläisen silmästä silmään ekan kerran,tosin samanlaisia asuinalueita molemmat,hyvät ja huonot puolet.

Äänestä

Ilomäki ja Sipusaari ovat täysin yksityisomistuksessa olevia alueita. Kuvitelma, että niissä olisi vuokra-asuntoja, on täysin mielikuvituksen ja tietämättömyyden tuotosta.

Äänestä
  • Voihan yksityisillä olla vuokralaisia.

    Äänestä

  • Ilomäessä olevat asunnot on kyl ihan vuokra-asuntoja:-))

    Äänestä

Asustelin joskus 70-luvulla siellä 5-talossa.Silloin siellä oli paljon muksuja,koko mäki täynnä ja elämää riitti.Välillä `sodittiin`Sipusaarelaisia vastaan siellä 6-talon takana olevassa metsässä.Paljon hauskoja muistoja niiltä ajoilta.

Äänestä

Kyllä mulle kaupunki tarjos Ilomäestä vuokrakämppää ja se oli aikas heikossa hapessa.

Äänestä

Ilomäen korkeat tornitalot ovat osaketaloja, matalammat punatiilitalot ovat kaupungin vuokrataloja. Eli Perjalantien talot ovat lähinnä vuokrataloja ja Ilomäen talot osaketaloja.

Sipusaaren kerrostalot on nykyään myös nykyään osakkeita.

Minäkin muista noi sodat! Olin itse Sipparilainen eli sodin Ilomäkeläisiä vastaan tuolloin! Hauskaa oli, vaikka jotkut vanhemmat ihmiset soitti välillä poliisit paikalle.

Jos jäit vangiksi, sidottiin puuhun ja ''kidutettiin''! :D

Äänestä

Mitä siel ny tapahtuu?

Äänestä

Eikös lähelle tule uusi kaupparakennus

Äänestä

Asun Sipparissa! Jo 90-luvulta! Serkku asuu Ilomäessä. Ihan rauhallista on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanha ilomäkeläinen kirjoitti:

Terveisiä sinne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu