Perussuomalaisten kansanedustaja Wahlroosin kommentista: Nyt Nallekin puhuu asiaa!
Perussuomalaisten kansanedustaja Pirkko Ruohonen-Lerner on positiivisesti yllättynyt Wahlroosin kommentista.
– Nyt Nalle Wahlrooskin alkaa puhua oikeaa asiaa. Hän on myöntänyt sen, mikä on totuus tässä kysymyksessä. Hän on tullut perussuomalaisten linjoille.
Ruohonen-Lerner muistuttaa, että perussuomalaiset ovat puhuneet samaa asiaa jo yli vuoden ajan.
– Jos käy lukemassa Raimo Vistbackan, minun ja kaikkien muiden perussuomalaisten puheenvuoroja Kreikka-paketista, niin Wahlroosin mielipide on ihan niiden nuottien mukaan.
Wahlroosin mielestä Kreikan tukemisen sijaan rahat pitäisi suunnata saksalaispankkien vahvistamiseen. Tästä asiasta Ruohonen-Lerner on eri mieltä.
– Saksalaisia ja ranskalaisia pankkeja on jo tuettu, ja pelastettu näiden velallisia. Mutta että sitten tämä, että jatkossa annettaisiin vielä näille saksalaispankeille. Se on kaukaa haettu ajatus.
Ruohonen-Lerner harmittelee, ettei hän ole ehtinyt perehtyä Wahlroosin kommentteihin syvemmin.
– Kyllä ajatus siitä, että suomalaisten rahoilla lähdetään pelastamaan saksalaisia pankkeja, niin minä en sitä tämän yhden kirjoituksen perusteella vielä nielaise. Minun pitäisi vielä paremmin paneutua tuohon kysymykseen, että mitä hyvää me saadaan, jos näin toimittaisiin.
Heidi Pohjala
IS:
15
71
Vastaukset
- EU:n sääntöjen
vastaistakin!
- jos on EUn sääntöjä
vastaan niin miksei T.Soinia sitten totella?
EUn mukkaa kaikk hoitavat ite talloutesa. - sinisirkku-
Tuo Wahlroosin näkemys pohjautuu ehkä siihen, että yritysmaailma on riippuvainen pankkirahoituksesta., EU:ssa enemmän kuin esim. Amerikassa, jossa se on vain 25 % kun EU:ssa taas 75 %.
Markkinatalous on monimutkainen talousjärjestelmä. Euroopan Investointipankin omistaa 27 jäsenmaata, jotka yrittävät sitä vakauttaa, jotta rattaat pyörivät. - sinisirkku-
Jäin vielä miettimään Nalle Wahlroosin lausetta, missä hän toteaa:
" Yritysten velvollisuus on pelkästään tuottaa voittoa osakkailleen"
Tosi on,--- mutta kun ennen yritysten omistajasuvut huolehtivat työntekijöidensä hyvinvoinnista, ollaan nyt tilanteessa, jossa osakkaat noteeraavat pörssilukemia, ja minimoivat kustannukset maksimaalisen voiton saavuttaakseen.
Eettisyydelle ei jää sijaa pelkissä numeroissa. Markkinataloudessa politiikotkin ovat markkinoiden työkaluja, eivätkä kansalaisten puolustajia. Kansalaisia kyllä tarvitaan paikkaamaan markkinatalouden virhearviointeja veronmaksajina.
Ja kuitenkin verrataan markkinataloutta demokratiaan. Vapaus on tietenkin myyjän voidessa sanella hinnan tuotteelleen, ja ostajan vapaus valita ostaako hän.
Vapautta lienee osallistuminen kulutusjuhlaankin, mutta toisten maiden kulutusjuhlien maksumiehenä toimiminen ei pitkällä tähtäimellä voi onnistua.
Tuntuu kuin pankkimaailma ja pieni eliitti, olisi pyörittämässä EU:n taloutta. - Kreikassa
väestökirjanpitokin on jälkeenjäänyttä.
Kun joku kuolee, sitä ei ilmoiteta. Eläkkeet virtaavat vainajille.
EU oli todella huono vaihtoehto suomalaisille. Muistan, miten Paavo Väyrynen juuri siitä varoitteli ennen liittymistämme.
Hän ei olisi siihen vienyt.
Mutta Koivistot, LIpposet ja muut kovanaamat jyräsivät hänet.
Sitä saa, mitä tilaa!- Lipposen Paavo oli
hyvä jätkä, eikä Koiviston Manussa moittimista ollut, mutta Paavon touhut ihmetytti silloin ja vieläkin.
- Sanoit, ettei
"...toisten maiden kulutusjuhlien maksumiehenä toimiminen ei pitkällä tähtäimellä voi onnistua."
Varmaan onnistuu miten kauan vain, jos vain kansa siihen suostuu, mutta onneksi nyt tuli Halla-aho ja Soini ja muut, joilla oli rohkeutta nousta 'rähmällään-makuu-asennosta' ylös,
ja ajatella omilla Luojan antamilla aivoillaan.- sinisirkku-
Siinähän se onkin kansan osuus markkinataloudessa, ketä äänestää ja mitä ostaa.
Nyt näytti kansa mitä muutosta se haluaa:D
- EU:n omien sääntöjen
vastaistakin!
- Hallituksen teko:
Soini tapasi hallitustunnustelija Jyrki Kataisen (kok.) keskiviikkona. EU-kannat hiertävät edelleen.
Soini luetteli A-studiossa kolme kipukohtaa – jo varsin tutuiksi tulleita sellaisia.
- Käytiin asia läpi perusteellisesti ja se tarkoittaa, että nämä kolme isoa kipukysymystä ovat Kreikan lainat, pitääkö Suomen ylipäätään enää lainoittaa. Toinen on nämä väliaikaisen vakausvälineen takaukset ja vakuudet ja kolmas on tämä pysyvä vakausmekanismi.
Soini on siinä käsityksessä Katais-keskustelun jälkeen, että Suomi lähtee tukemaan Kreikkaa. Perussuomalaiset ei aio äänestää lainojen puolesta.
- Nyt täytyy sitten katsoa, onko enemmistöhallitus mahdollinen, jossa perussuomalaiset voi olla mukana, Soini sanoi.
Soinin kommenteista oli silti aistittavissa myös sovittelevia sävyjä. Hänen mukaansa jokaisen on nyt pohdittava, mitä kompromissinsietokyky on. - sinisirkku-
En usko. että pelkkä ilmoittamatta jättäminen, vaan käytäntö on ollut turvata sillä muodoin lesken elinmahdollisuus.
Haastattaelin kerran Kreikkalaista hotellinomistaja vanhapoikaa, jonka isän kuoltua hänen ei sallittu avioitua ennenkuin kaikki nuoremmat sisaret olivat aviossa. Hän astui siis isän asemaan perheenpäänä.
Tuo pohjautuu hyvin perhekeskeisiin velvotteihin muinoin, näinollen eläkkeen jatkuminen on ollut määrätynlainen sosiaaliturva.
Nythän se on poistettu, enään ei eläke jatku kuoleman jälkeen, mikä lisää köyhyyttä maassa, jossa naisten osuus työelämässä vanhemmilla ikäpolvilla on vähäistä, lukuunottamatta perheviljelmiä.
Nuo vuostuhansien vanhat perinteet Välmeren ja Lähi-idän maissa istuvat lujasti kansariveissä ja moraalissa, vaikea on uskoa nopeaan muutokseen siellä, levottomuudet ja mielenosoitukset puhuvat omaa kieltään.
Mielenkiintoista on nähdä mihin suuntaan nyt hallituksemme kallistuu:) - Juuri tuosta syystä,
noista niin täysin erilaisista yhteiskuntajärjestelmistyä johtuen,
olisi ollut viisasta edes EMU:sta pysytellä erossa.
Paavo Lipposen aikana mentiin vielä siihenkin.
Ja sitä saadaan nyt sitten, mitä silloin tilattiin.- Sai Lipposen Paavo
viisaita päätöksiä aikaan, vaikka Keskustan ja Kokoomuksen ministeerit jungersivat vaikka mitä.
Paljon pahemmin olisivat asiat ilman Paavoa.
- Kipukohtia TUET
Perussuomalaiset pitävät yhä hallitustyöskentelyn avainkysymyksenä EU-tukipakettia. Jos siitä päästään sopuun hallitusneuvottelija Jyrki Kataisen (kok) kanssa, muista puolueelle tärkeistä asioista on helpompi neuvotella.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmässä pidetään niin hallitus- kuin oppositioratkaisua mahdollisina.
"Hallitusvastuuhan olisi ihan positiivista, mutta ei millä tahansa ehdoilla. Avainasia on edelleen suhtautuminen EU-politiikkaan", sanoo Maria Tolppanen.
"EU-tukipaketti oli yksi tärkeimmistä vaaliteemoistamme", vahvistaa Lea Mäkipää.
Kokoomuksen ja perussuomalaisten neuvotteluista ei odoteta helppoja. Puolueet edustavat lähes vastakkaisia EU-kantoja.
Puolueen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajan Jussi Niinistön mukaan EU-kanta on "aika lailla" kiveen hakattu. Siitä ei tingitä eikä sitä vaihdeta myönnytykseksi johonkin toiseen asiakokonaisuuteen.
"Se oli vaaleissa keskeinen kysymys, emme voi siitä pakittaa. Jos siihen ei löydetä ratkaisua, niin sitten jäädään pois. Kyllä meille sopii oppositiokin", Niinistö sanoo.
Hän on silti toiveikas myönteisen ratkaisun löytämiseksi.
"Meidät halutaan nähdä hallituksessa, joten luotan siihen, että joku luova ratkaisu löytyy. Näyttää siltä, että hallitusta ei synny ilman meitä." - Vaaiien suurin
häviäjä oli VIHREÄT, joilta meni 1/ 3 paikoista, 15 - 5 = 10.
Vaalien ainoa voittaja oli perussuomalaiset: 5 34 = 39 paikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062481Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441845- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141413- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011124Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81928