Syrjäytyneet ja osaamattomat

Lehti-, ilmoitus ja kaiken maailman nettiluetteloiden ym. huijausten tyrkyttäjiksi päätyvät kaikki laiskat ja juopot. He eivät yksinkertaisesti kykene oikean MYYJÄN tehtäviin. Todellinen myyjä osaa ammattinsa ja tuotteensa, sekä tienaa kohtuullisesti.
5140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuulutko sinä itse tähän syrjäytyneiden ja osaamattomien joukkioon?

Äänestä

Ei kuulu. Ei pärjännyt. Varmaan joku muu myi enemmän kuin hän.

Mitenkäs muuten... Jos ihminen on työtön, on hän työtä vailla.

Jos ihminen on puhelinmyyjä, ei hän ole työtä vailla.

Miten voi sanoa, että työtön on puhelinmyyjä?

Paradoksia koko juttu.

Äänestä

Joo ja sen sijaan kaikki ahkerat isänmaan toivot ovat kotona makaamassa ansio sidonnaisella päivärahalla tai puku päällä "hienoissa" myyntityöpaikoissa raivokkaasti odottamassa tarjouspyyntöjä. Luuriin tarttuminen ja asiakkaalle soittaminen ei sovi. Se kun on työn tekemistä.

Äänestä

Näinhän asia on. Yksikään ammattilainen ei lähtisi koskaan myymään lehtitilauksia, koska se ei ole myyntityötä. Se on kerjäämistä.

Äänestä

No höpö höpö. Kyllä minä olen ainakin myymään oppinut juuri puhelinmyynnissä. Ja ennenkaikkea asenteen työntekoon on oppinut jos siinä pärjää. Moni hienohelma tuli kaveriksi "paremmista" myyntitöistä kun ei pärjännyt ja puhelimessa ei senkään vertaa. Kyllä edustajapuolella vasta lapasia monet myyjät onkin. Ei sitä kauppaa tule puku päällä toimistossa istumalla. Nykyisin olen "hienommissa" myyntitöissä mutta kunnioitan puhelinmyyjiä aina vain enemmän - kun katson yksinkertaisesti laiskoja työkavereitani

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyrkyttäjien joukkio kirjoitti:

Lehti-, ilmoitus ja kaiken maailman nettiluetteloiden ym. huijausten tyrkyttäjiksi päätyvät kaikki laiskat ja juopot. He eivät yksinkertaisesti kykene oikean MYYJÄN tehtäviin. Todellinen myyjä osaa ammattinsa ja tuotteensa, sekä tienaa kohtuullisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu