Stihl Ms200/230

Sahaton vielä viikon

Kumpi olisi parempi rankasahaksi?

MS 200 on 0.8kg kevyempi,mutta hintaa on vastaavasti 200€ enemmän.

Tarkoitus on sahata rankoja sellaiset 25 mottia vuodessa.Entinen saha (Jonsered 2137) kesti kaksi kesää,kunnes tuli hilut pihalle,joten Jonsered ei ole vaihtoehto.

6

1110

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ekasaha

      Miten ois MS 250E? Itselläni on ollut sellainen helmikuusta asti ja olen tyytyväinen. Hivenen tehokkaampi kuin tuo 230, mutta saman painoinen. Kiva käynnistää kun on puolipuristus. Itse sahaan myös rankoja ja pätkin polttopuiksi.

      Keskustelufoorumeilla metsurit suosittelevat MS-200sta kuituharvennuksille. Tässä sahassa terälevyn pituushan on vain 5cm lyhyempi kuin 230 tai 250 sahoissa joten ohuita puita pätkiessä ei ole merkitystä ja pidemmänhän saa kaupasta jos tarvitsee.

      Noilla mottimäärillä menee makuasiaksi, minkä noista ottaa, itse pohdin sahan valintaa Stihlin mallien 250E ja 260 Farmbossin sekä jonseredin 2245 välillä.

      Maahantuojan svuilta vertailu: http://www.elfving.fi/index.php?option=com_virtuemart&category_id=&product_id=32&func=&page=shop.compare&Itemid=121

      • sahaton vielä viikon

        Kiitos asiallisesta kommentista.

        Päädyin nyt kumminkin tuohon kakssataseen sen keveyden takia.
        Itse olen 175cm/68kg,ja punttisali ei kuulu harrastuksiin,niin uskon,että minulle tuo kevein saha on oikea ratkaisu.

        Kilo vaikuttaa aika paljon,kun sahaa päivän heiluttaa.

        Kyseessä siis ainoastaan rankojen karsiminen ja ajamattomien tukkien pätkiminen.
        Rangat pienin sirkkelillä,joten suurimmat katkaistavat puut ovat noin 25 cm halkaisijaltaan,joten uskon,että tuo saha riittää siihen.

        Lisäksi vaakakupissa painoi jonkunverran sahan hinta 509€.


    • ekasaha

      Oma fysiikka mulla on kokoluokkaa 170cm/62kg, päivätyökseni teen voimia vaativia kaivostöitä. Lisäksi olen alle kolmenkymmenen ikäinen, joten hyvin olen tuolla 4,6kg sahalla jaksanut sahata. Mutta hyvä että löysit sopivan sahan!

    • tuleva metsuri

      MS200 Stilli on todellinen klassikko ja jo siten pakkohankinta. Sopii erinomaisesti kuitupuuharvennuksille ja sitä pienempään harventamiseen, sekä pilkkeen tekoon.
      Vaikka onkin pienempikokonen saha niin tehoja löytyy enemmän kun jostain vanhasta isosta jonsunrotiskosta. Voittaa ergonomiassa kaikki muut mallit ja sopii rimpulakätisillekin.

      • entinen metsuri

        Stihlin sahoista on ergonomia yhtä kaukana kuin yö päivästä ...


    • MS200

      Sahannut 8 vuotta syksyisin harvennus hakkuuta. MS200 mallilla. Olen aina käyttänyt valmista bensaa. Yksi sytytystulppa ja käynnistysnaru vaihdettu. Ei muita ongelmia. Jatkan sahaamista ja en vaihda sahaa, saatikka merkkiä ja mallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      998
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      742
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      706
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      145
      692
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      656
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      645
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      46
      633
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      570
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      535
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      520
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      186
      518
    12. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      70
      512
    13. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      471
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      406
    15. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      384
    16. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    17. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      382
    18. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      378
    19. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      101
      375
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      358
    Aihe