Stihl Ms200/230

Sahaton vielä viikon

Kumpi olisi parempi rankasahaksi?

MS 200 on 0.8kg kevyempi,mutta hintaa on vastaavasti 200€ enemmän.

Tarkoitus on sahata rankoja sellaiset 25 mottia vuodessa.Entinen saha (Jonsered 2137) kesti kaksi kesää,kunnes tuli hilut pihalle,joten Jonsered ei ole vaihtoehto.

6

1108

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ekasaha

      Miten ois MS 250E? Itselläni on ollut sellainen helmikuusta asti ja olen tyytyväinen. Hivenen tehokkaampi kuin tuo 230, mutta saman painoinen. Kiva käynnistää kun on puolipuristus. Itse sahaan myös rankoja ja pätkin polttopuiksi.

      Keskustelufoorumeilla metsurit suosittelevat MS-200sta kuituharvennuksille. Tässä sahassa terälevyn pituushan on vain 5cm lyhyempi kuin 230 tai 250 sahoissa joten ohuita puita pätkiessä ei ole merkitystä ja pidemmänhän saa kaupasta jos tarvitsee.

      Noilla mottimäärillä menee makuasiaksi, minkä noista ottaa, itse pohdin sahan valintaa Stihlin mallien 250E ja 260 Farmbossin sekä jonseredin 2245 välillä.

      Maahantuojan svuilta vertailu: http://www.elfving.fi/index.php?option=com_virtuemart&category_id=&product_id=32&func=&page=shop.compare&Itemid=121

      • sahaton vielä viikon

        Kiitos asiallisesta kommentista.

        Päädyin nyt kumminkin tuohon kakssataseen sen keveyden takia.
        Itse olen 175cm/68kg,ja punttisali ei kuulu harrastuksiin,niin uskon,että minulle tuo kevein saha on oikea ratkaisu.

        Kilo vaikuttaa aika paljon,kun sahaa päivän heiluttaa.

        Kyseessä siis ainoastaan rankojen karsiminen ja ajamattomien tukkien pätkiminen.
        Rangat pienin sirkkelillä,joten suurimmat katkaistavat puut ovat noin 25 cm halkaisijaltaan,joten uskon,että tuo saha riittää siihen.

        Lisäksi vaakakupissa painoi jonkunverran sahan hinta 509€.


    • ekasaha

      Oma fysiikka mulla on kokoluokkaa 170cm/62kg, päivätyökseni teen voimia vaativia kaivostöitä. Lisäksi olen alle kolmenkymmenen ikäinen, joten hyvin olen tuolla 4,6kg sahalla jaksanut sahata. Mutta hyvä että löysit sopivan sahan!

    • tuleva metsuri

      MS200 Stilli on todellinen klassikko ja jo siten pakkohankinta. Sopii erinomaisesti kuitupuuharvennuksille ja sitä pienempään harventamiseen, sekä pilkkeen tekoon.
      Vaikka onkin pienempikokonen saha niin tehoja löytyy enemmän kun jostain vanhasta isosta jonsunrotiskosta. Voittaa ergonomiassa kaikki muut mallit ja sopii rimpulakätisillekin.

      • entinen metsuri

        Stihlin sahoista on ergonomia yhtä kaukana kuin yö päivästä ...


    • MS200

      Sahannut 8 vuotta syksyisin harvennus hakkuuta. MS200 mallilla. Olen aina käyttänyt valmista bensaa. Yksi sytytystulppa ja käynnistysnaru vaihdettu. Ei muita ongelmia. Jatkan sahaamista ja en vaihda sahaa, saatikka merkkiä ja mallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2586
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      55
      1092
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      66
      921
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      59
      874
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      783
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      11
      710
    7. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      61
      691
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      634
    9. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      617
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      613
    Aihe