Stihl Ms200/230

Sahaton vielä viikon

Kumpi olisi parempi rankasahaksi?

MS 200 on 0.8kg kevyempi,mutta hintaa on vastaavasti 200€ enemmän.

Tarkoitus on sahata rankoja sellaiset 25 mottia vuodessa.Entinen saha (Jonsered 2137) kesti kaksi kesää,kunnes tuli hilut pihalle,joten Jonsered ei ole vaihtoehto.

6

1110

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ekasaha

      Miten ois MS 250E? Itselläni on ollut sellainen helmikuusta asti ja olen tyytyväinen. Hivenen tehokkaampi kuin tuo 230, mutta saman painoinen. Kiva käynnistää kun on puolipuristus. Itse sahaan myös rankoja ja pätkin polttopuiksi.

      Keskustelufoorumeilla metsurit suosittelevat MS-200sta kuituharvennuksille. Tässä sahassa terälevyn pituushan on vain 5cm lyhyempi kuin 230 tai 250 sahoissa joten ohuita puita pätkiessä ei ole merkitystä ja pidemmänhän saa kaupasta jos tarvitsee.

      Noilla mottimäärillä menee makuasiaksi, minkä noista ottaa, itse pohdin sahan valintaa Stihlin mallien 250E ja 260 Farmbossin sekä jonseredin 2245 välillä.

      Maahantuojan svuilta vertailu: http://www.elfving.fi/index.php?option=com_virtuemart&category_id=&product_id=32&func=&page=shop.compare&Itemid=121

      • sahaton vielä viikon

        Kiitos asiallisesta kommentista.

        Päädyin nyt kumminkin tuohon kakssataseen sen keveyden takia.
        Itse olen 175cm/68kg,ja punttisali ei kuulu harrastuksiin,niin uskon,että minulle tuo kevein saha on oikea ratkaisu.

        Kilo vaikuttaa aika paljon,kun sahaa päivän heiluttaa.

        Kyseessä siis ainoastaan rankojen karsiminen ja ajamattomien tukkien pätkiminen.
        Rangat pienin sirkkelillä,joten suurimmat katkaistavat puut ovat noin 25 cm halkaisijaltaan,joten uskon,että tuo saha riittää siihen.

        Lisäksi vaakakupissa painoi jonkunverran sahan hinta 509€.


    • ekasaha

      Oma fysiikka mulla on kokoluokkaa 170cm/62kg, päivätyökseni teen voimia vaativia kaivostöitä. Lisäksi olen alle kolmenkymmenen ikäinen, joten hyvin olen tuolla 4,6kg sahalla jaksanut sahata. Mutta hyvä että löysit sopivan sahan!

    • tuleva metsuri

      MS200 Stilli on todellinen klassikko ja jo siten pakkohankinta. Sopii erinomaisesti kuitupuuharvennuksille ja sitä pienempään harventamiseen, sekä pilkkeen tekoon.
      Vaikka onkin pienempikokonen saha niin tehoja löytyy enemmän kun jostain vanhasta isosta jonsunrotiskosta. Voittaa ergonomiassa kaikki muut mallit ja sopii rimpulakätisillekin.

      • entinen metsuri

        Stihlin sahoista on ergonomia yhtä kaukana kuin yö päivästä ...


    • MS200

      Sahannut 8 vuotta syksyisin harvennus hakkuuta. MS200 mallilla. Olen aina käyttänyt valmista bensaa. Yksi sytytystulppa ja käynnistysnaru vaihdettu. Ei muita ongelmia. Jatkan sahaamista ja en vaihda sahaa, saatikka merkkiä ja mallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 123
      1291
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1199
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1062
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      956
    6. 63
      871
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      647
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      600
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      509
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      509
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    16. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      455
    17. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      49
      427
    18. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      427
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      52
      418
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      409
    Aihe