Kumho KH15 / KH17 ??

Haussa uudet renkaat.

Nyt alla Kumho 175/70-14 KH15

Myynnissä on samaa kokoa, mutta tyyppinä KH17.

Mitä eroa näillä on vai onko?

7

873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ketä myy

      Olet jo vuosia ajellut KH15:lla ja nyt heti kohta sattui eteen vastaavat KH17:t?

      Hyvä flaksi, kokeile lotota.

      Kysymykseesi onko eroa voi vastata ainoastaan yhdellä tavalla; ei ole. Kumpikaan ei pärjää testeissä.

    • No, kun alla on nyt: 175/70-14 KH15
      Niin, mitä jos hankkii: 175/70-14 KH17

      Onko sillä jotain eroa?

      Tässä mitään testejä olla lukemassa, vaan yritän ymmärtää, onko joka ikisellä numerolla renkaassa jotain merkitystä, vai riittääkö nuo kolme maagista... 175 70 14

      Renkaat, ku renkaat.
      Tiellä on pysytty.
      Kestäneet ovat kokonaisajoa 53tkm (jako kesä/talvi) ja 5 vuotta, joten ihan ok mielestäni..

      • osta pois

        tarinastasi päätellen ja tuolla rengas koolla on ihan sama mitä renkuloita käytät. Aina kun rengasmalli uudistuu, niin jotain muuttuu, mutta tuskin mitään eroa huomaat.


    • DB

      Sinulle niillä ei (näköjään) ole mitään eroa. KH15 ja KH17 ovat vain mallimerkintöjä, samoin kuin Nokian HKPL 5 ja HKPL 7.

      175/70R14 riittää sinulle tiedoksi, HUOM! kunhan myös kantavuus ja nopeusluokka ovat riittävät autoosi. Tuossa koossa 84 kantavuus (500kg/rengas) ja T nopeusluokka (190 km/h) lienevät riittävät, mutta voit tarkistaa asian myös rekisteriotteesta.

      Mutta jos se nyt on ihan sama mitä siellä vanteen päällä pyörii, ja pysyt aina tiellä millä tahansa uutena ostetulla renkaalla, niin älä ihmeessä osta edes noinkaan "hyviä" renkaita, kun tuolla on maailma täynnä paljon halvempia ja jännittävämpiä renkaita kuin Kumho KH17. Sehän on lähestulkoon formularengas verrattuna muutamaan muuhun.

      Esimerkiksi www.rengasonline.com myy sellaista kuin Sailun Atrezzo SH402 hintaan 45,50€/rengas, ja www.camskill.co.uk myy sellaista kuin Nankang CX 668 hintaan 44€/rengas.

      Kyllä sunlainen pro noillakin pärjää. Hyvä Ripsa!

    • "KH15 ja KH17 ovat vain mallimerkintöjä"

      Kiitoksia! Olikos sitä nyt vaikea kirjoittaa... Mutta kai sitä saa yhtä tyhmän vastauksen kuin mitä kysyykin :-o

      Tällä "prolla" on 10 min työmatka, joten jos ei muuten pärjää, niin hissukseen :-)

    • Speedy Härkönen

      "Tällä "prolla" on 10 min työmatka"

      Kunnon renkailla se olisi 9 minuuttia. Mieti sitä, että jokainen päivä säästäisit minuutin suuntaansa. Se on vuodessa kahdeksan tuntia ja 40:ssa vuodessa 320 tuntia, eli 2 viikkoa. Kulutat siis huonojen renkaiden takia elämästäsi 2 viikkoa aikaa turhaan matkustamiseen. Lisäksi hyvät renkaat vähentävät stressiä, joten sydänparkakaan ei joudu niin koville. Sekin lisää elinvuosia ja vapaa-aikaa.

      Eli mieti tarkkaan kannattaako renkaissa säästää.

    • Ei voi ajaa lujempaa kuin nopeusrajoitukset antaa myöden :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      230
      1743
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1581
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1192
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      47
      893
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      750
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      731
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      701
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      682
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe