Eli mikä on tällä hetkellä paras virustorjuntaohjelma?
-itse käytän tällä hetkellä F-securea, joka maksaa 4e/kk.
yhdessä keskustelussa sanotiin että virustorjunnasta ei kannata maksaa. ja ilmaiset ovat parhaimpia. Avast:ia kehuttiin, sekä Microsoft Security essentials:ia.
-löytyisikö jostain sivulta vertailua näistä ohjelmista?
-mikä on oikeasti se paras?
2011 paras virustorjunta ?
11
1061
Vastaukset
- NIS 2011
Norton 2011 on oma valintania ja ilmainen vs maksettu on intohimoja herättävä ikuisuusteema, jossa kaikki ovat aina omasta mielestään ehdottoman oikeassa.
Tietokonenörtteily on kuin autolla ajo. Jokainen tietää siitä kaiken ja on ehdoton auktoriteetti kysyttäessä mieleipidettä.
Eräs vertailu:
Free vs. Fee: Free and Paid Antivirus Programs Compared
pcworld.com/article/210589/free_vs_fee_free_and_paid_antivirus_programs_compared.html
PCmag valinta:Norton- P.S
Jotta ei menis mainostamiseksi, niin F-Secure on yhtälailla mainio valinta nykypäivänä. Norttonilla ja F-Securella vanhoja taakkoja raskauden suhteen kannettavinaan. Nykyversiot ovat kuitenkin kevyitä, nopeita ja omaavat hyvän tunnistuskyvyn.
- hsavsamge
avast on helppo käyttää löytää virukset ja on täysin ilmainen ((: kannatan :)
- Winduusa
Minä en usko siihen, ettäkö olisi joku yksi paras ohjelmisto konetta suojaamaan.
Oma kokoonpano myllyssä merkaa varmaan jotakin.
Testeistä vielä sen verran, että niissä käytetään edelleen alustana WinXP pro SP3. - kaasukaskammio
Itse käytän McAfeen ohjelmistoja jolla torjun helposti kommunistien ja kaikkien mahdollisten juutalaisten tunkeutumisyritykset.
McAfee on kelvoton (koneen halvaannuttava) vanhempiin koneisiin. Tämä on todettu tuolla "apua aloitteljalle" -alueella ja tämän vahvisti työpaikkani (amk) atk-tuki syyksi siihen että vaihtoi McAfeen pois (F-Secureen jota sitäkin moititaan raskaaksi ajettavaksi). Ilmaisissa on kevyempiä
- HTfS
Ehkä olisi mieluummin kysyttävä, mikä on RIITTÄVÄN HYVÄ virustorjuntaohjelma. Parhaiden väliset erot eivät nimittäin ole ulkomaisten lehtien lehtienkään mukaan juurikaan havaittavissa. Ilmaiset torjuvat viruksia siinä missä maksullisetkin, mutta niistä puuttuu yleensä joitakin maksullisten ominaisuuksia, joilla ei välttämättä tee mitään.
Olen itse käyttänyt ilmaista AVG:tä vuosikaudet ilman minkäänlaisia ongelmia, mutta uskon kyllä, että moni muukin ohjelma hoitaisi virustorjunnan aivan yhtä hyvin. Lisäksi koneellani on Malwarebytesin ilmainen Anti-Malware haittaohjelmien torjumista varten. - eerops
Mikrobitissä 3/2011 oli ilmaisten virustorjuntaohjelmien testi. Voittajaksi selvisi Avast Free Antivirus viidellä tähdellä. Avastin plussina mainittiin ominaisuusvalikoima ja suomen kieli sekä miinuksina maksullisen version tyrkyttäminen ja paikoin monimutkaiset asetukset.
Neljä tähteä saivat Avira, AVG, MSE ja Panda. Kolme Comodolle, kaksi Ad-Awarelle ja PCToolsille.
Aikaisemmin itsellä oli yhdessä koneessa F-Secure (töistä saatu, mutta etu loppui), muissa Avast viruksiin ja Sygate palomuurina. Nykyisin kolmessa koneessa Norton Internet Security (ostettu) ja kahdessa 7:n palomuuri ja MSE. Olen miettinyt MSE:n vaihtamista takaisin Avastiin! - lyhyt ja ytimekäs!
- suosittelen
Mulla on tällä hetkellä kaytössä MS Removal Tool, suosittelen
- 9876.
Tässä edelläesitetyn suositellun MS Removal Tool-viruksen poisto-ohjeita
http://keskustelu.afterdawn.com/t.cfm/f-151/ms_removal_tool_-viruksen_poistaminen_w7_premium-893263/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1483642Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki953584Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423133Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172490- 1812142
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu241356- 901165
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241041Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt69978Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt114947