Kaunas - Pažaislis

Joku vain

Kaunasin keskustassa (vanhassa ja uudessa) on runsaasti kiinnostavia nähtävyyksiä, esim.

KIRKKOJA : mm. *goottilais-barokkinen Pietarin ja Paavalin tuomiokirkko, goottilaiset *Vytautasin eli Neitsyt Marian taivaaseenottamisen kirkko ja *Pyhän Gertrudin kirkko, *barokkinen Francisco Xavierin kirkko, *uusbysanttilaista tyyliä oleva Pyhän arkkienkeli Mikaelin kirkko 1800-luvun lopulta sekä *funkistyylinen Kristuksen ylösnousemuksen kirkko 1900-luvun alkupuolelta - juuri hiljattain valmistunut pyhäkkö muutettiin neuvostoaikana radiotehtaaksi; nykyisin toimii kirkkona, ja katolta on hienot näköalat yli kaupungin). Kaunasissa on myös *synagoga ja *moskeija. JA

MUSEOITA tai vastaavia: mm. *goottilainen ns. Perkūnasin, ukkosenjumalan, talo, *Vytautas Suuren sotamuseo ja samassa funkisrakennuksessa toisella puolella toimiva *M. K.Čiurlionisin taidemuseo - jossa Liettuan kuuluisimman taiteilijan Čiurlionisin hienoja unenomaisia, meditatiivisia maalauksia ja musiikkia sekä muuta liettualaista taidetta -, *Mykolas Žilinskasin ulkomaisen taiteen museo, *paholaismuseo sekä *historiallinen presidentinlinna - Kaunashan oli ennen toista maailmansotaa itsenäisen Liettuan pääkaupunki, koska Puola oli valloittanut Vilnan itselleen.

Nämä ovat mukavasti kohtalaisen kävelyetäisyyden päässä toisistaan, kaikki varmasti tutustumisen arvoisia.

Haluaisinkin erityisesti nostaa esiin pari kohdetta keskustan ulkopuolelta.

Ehdottomasti kannattaa mennä katsomaan PAŽAISLISIN LUOSTARIALUETTA. Se on koko Liettuan 1600-luvun barokin upeimpia rakennuskokonaisuuksia. Kirkon ja luostarin suunnittelivat italialaiset arkkitehdit. Sisätiloissa on vaikuttavia freskoja (mm. kirkon huikaisevan keskuskupolin Neitsyt Marian kruunaus) ja mielikyuvituksellista stokkokoristelua. Luostarialueeella järjestetään kesällä myös musiikkijuhlien konsertteja.

Pažaislisin luostari sijaitsee Kaunasin tekojärven niemessä, muutaman kilometrin päässä keskustasta länteen. Melko lähelle luostaria pääsee bussilla. Kävin alueella viime kesänä, mutta en varmaksi muista, mikä bussi sinne meni (mahdollisesti numero 5, mutta kannattaa kysyä vaikka turisti-infosta). Aivan portille ei julkisin kulkuneuvoin tosin pääse. Luostarin alueelle on pieni pääsymaksu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pažaislis_Monastery

http://www.kamane.lt/en/naujienos/muzika/muznaujiena2026

Toinen kohde Kaunasin keskustan ulkopuolella on YHDEKSÄNNEN LINNAKKEEN muistoalue. Linnake rakennettiin 1900-luvun alussa. Toisen maailmansodan aikana alueella oli natsien keskitysleiri, jossa tapettiin kymmeniä tuhansia juutalaisia. Itse en ole valitettavasti täällä käynyt, mutta joskus vielä täytyy kyllä käydä.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ninth_Fort

http://www.gutstein.net/kaunas/kaunas-ninthfort.htm

2

914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku vain

      Hups, korjaan mokani: Pažaislis sijaitsee Kaunasin keskustasta itään, ei länteen, mutta yhtä kaikki, taiteellisesti todella hieno ja käymisenarvoinen rakennuskokonaisuus.

    • joanna321

      Sinne pääsee rollikalla nro 5 aika lähelle, noin 1 päähän. Itse seikkailimme sinne rollikalla nro 9 (alkumatka taisi taittua nrolla 14) ja tämä menee kesäaikaan Pazaislisin parkkipaikan lähelle, luostarille on muutama sata metriä. Matka kesti yli puoli tuntia koska rollikka ei ole mikään pikakiituri ja kiersimme asumalähiöissä ihan vain mielenkiinnosta. Tuon 9 reitille osuu myös ostoskeskus Urmas.
      Samalla aluella on hyvännäköinen uimaranta jossa oli paljon ihmisiä lämpöisellä kelillä. Rannalla oli myös pari pientä kioskia ja laiturilta vuokrattiin soutu- ja polkuveneitä.
      Takaisin tulimme tuolla 5 joka tuli jo huomattavasti nopeammin keskustaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      198
      4292
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2833
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      88
      2472
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      2426
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2337
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      49
      2243
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2067
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1929
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1911
    Aihe