Skyclad

Wiccalainen233131313

Onnistuuko skylcad rituaali jos kaikki eivät ole samaa sukupuolta? Youtubessa väitettiin että toimii vain jos kaikki osallistujat ovat samaa sukupuolta.

Itse olen mies ja kaikki muut ovat naisia, mutta en ymmärrä mitä se haittaa? Tietääkseni tuon ei pitäisi olla minkäänlainen este.

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisiko antaa youtubeen linkkiä tähän videoon?

      Wiccassa on tasapaino, maskuliinisen ja feminiinisen kanssa. Traditioissa (mistä tämä kaikki on lähtöisin) työskennellään mies - nais polariteeteilla. Eli kyllä skyclad onnistuu ja ei tarvitse olla vain samaa sukupuolta.

      Kannattaisi enemmän lueskella kirjoja esim. Gerald B. Gardnerilta, Doreen Valiente, Steward & Janet Farrar. Siellä on perusasiat helpommin selitettynä.

      • 15+14

        "Olisiko antaa youtubeen linkkiä tähän videoon?"

        Kyseinen henkilö (vanhahko nainen) poisti koko youtube tilinsä. Ilmeisesti riitaantui joidenkin toisten youtubessa olevien wiccalaisten kanssa.


    • Noh kaikesta huolimatta, suosittelen parempia lähteitä esim nuiden henkilöiden kirjotitamat kirjat, joissa selitetään, ettei asia ole näin kuten tämä nainen väitti youtubessa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      272
      6992
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4953
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4286
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3783
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      25
      3542
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3323
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2470
    Aihe