Lapsiperhe kreikassa, minne mennä

kreikkaanmenijä

Hei, olemme menossa autolla kreikkaan, minne kannattaisi mennä lapsiperheen? etsimme rantakohdetta, jossa kivasti tekemistä, ei liikaa baareja, kohtuulliset hinnat... ei siis turistirysään.

5

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poros paras

      Ehdottaisin Poros saarta. Se on helppo menna autollakin, ja loppumatkalla on vain noin 5 min lautanylitys itse Poros saarelle. Matkalla sinne voi ihailla Korintin Kanaalia ja pysahtya sinne esim. kahville.

      Rauhallinen ja kaunis saari, ei kovin kallistakaan, paljon perheita lapsineen. Kreikkalaiset itse vierailevat saarella paljon viikonloppuisin, joten parempi jos menette viikonpaivana. Pikku rantoja loytyy, valinnan varaa on. Esim. Askeli tai heti pienen kanavan ylityksen jalkeen vasemmalle meneva tie johtaa kauniisiin pieniin poukamoihin.

      Huoneita/ hotelleja loytyy joka kukkarolla. Myos self-catering huoneita on, joissa oma keittio ja TV, ilmastoinnit Askelissa. Ranta aivan edessa. Kysy aivan satamasta Askeli Beach huoneita heidan toimistoltaan.

      Tavernoissa voi istua aivan meren rannalla puiden varjossa. Siella myos kaunis monastiiri, joka avoin turisteille. Baarielamaa ei ole paljon. Purjehtijat kayttavat tata saarta paljon parkkipaikkana, joten siella on kiva kansainvalinen ilmapiiri.

      Toinen vaihtoehto voisi olla joko Tolos (en itse ole siella kaynyt).

    • adventurer88

      Moi!

      Ensinäkin käsittämätöntä että joku toinenkin on ehdottanut Porosta! Itse suosittelen juuri tuota saarta. Olen viettänyt omat lapsuuden kesät tuolla saarella! Ei paljon turisteja, jonkun verran paikallisia, jotka tekevät saarelle viikonloppuisin retkiä perheiden kanssa. Satamassa kesäisin paljon purveveneitä. Saarella on syrjässä vain yksi kunnon baari. Rantoja on sopivasti ja itse suosittelen Askeli Beachin rantaa.

    • tuttisuut

      ...ja lapset oli 40 v luokkaa....

    • Atlantica

      Voi pysyä myös mantereella, ei tarvi mennä saarelle. Peloponnesos on hienoa seutua, sieltä löytyy edullisia majapaikkoja.
      On kokemusta Pyloksesta, ihana kaupunki, kreikkalainen paikka. Pitkin Peloponnesosta löytyy kyliä ja majoituksesta ei ole pulaa.
      Evian saari on iso ja hieno saari, jos pitää olla saari.

    • svara på

      Siis minkäikäisistä lapsista nyt olikaan kyse? 20v vai 1 vee??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2730
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      346
      2366
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2162
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      31
      2101
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1748
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1282
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1279
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1130
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      66
      1125
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      4
      1085
    Aihe