Pitäisi saada kiinnitettyä styrox-kattolevyjä rapattuun betonikattoon niin, että ne on myöhemmin mahdollista saada irtikin ilman että kattoa lähtee mukana. Mietin kaksipuolista teippiä tai kontaktimuovia, jonka kiinnittäisin kaksipuolisella teipillä styrox-kattolevyihin. Onko kellään kokemusta mikä olisi toimiva ratkaisu, jolla levyt pysyisivät katossa, mutta olisi mahdollista saada ne sieltä siististi poiskin?
Styrox-kattolevyn kiinnitys kaksipuoleisella teipillä?
vakujoon
11188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
????
Outo idea, tehdä kattoremppa, että sen voi joskus poistaa. Omaan kämppään saa kyllä tehdä kaikenlaista, mutta asutko vuokralla ja meinaat "somistaa" kämpän väliaikaisesti? Ota yhteyttä vuokranantajaan.
Styrox kyllä kevyttä, mutta ei sekään fysiikanlakeja riko, maanvetovoima yllättävän voimakas.
Tosiasia mun kokemusten mukaan on, että sellaiset teipit ja liimat, jotka todellakin pitävät, ne myös pysyvät. Jokin voimakas kaksipuoliteippi, jonka liiman voi liottaa vaikkapa sinolilla katosta, voi toimia. Sitten tulee ongelmaksi se, että ne paikat, mistä liimat on putsattu pois, ovat todellakin puhtaita. Kuika usein uhmiset pesevät kattojaan, ite en ole pessyt ikinä. Eli jäljet tahtoo jäädä jokatapauksessa.
Vaihtoehtona sitten pestä koko katto, tai maalata se.