Hiivakierre

Ei jaksa

Viime kesästä lähtien hiivatulehdusta. Viimeisin hoito oli 6 tablettia suun kautta kolmena päivänä. Kuurin loppumisesta alkaa olla viikko. Alapää on arka. Illalla sitä poltteli. Ennen kuuria alapää oli tulipunainen ja siinä oli jotain ihottumaa, ilmeisesti hiivasta johtuvaa. Aamulla saatoi alapää olla ok ja puolelta päivältä tulipunainen ja kirvelevä.

Tuntuu, ettei tuokaan tablettikuuri oikein auttanutkaan. Onneksi on toinen satsi odottamassa. Kaksi gynekologia on varmistanut, että hiivaa on. Testattu myös laboratoriossa. Ei bakteeritulehdusta. Ei sukupuolitautia.

Kummastuttaa tuo alapään polttelu illalla. Kutinaa ei varsinaisesti ole.

Jos pitää farkkuja töissä niin illalla on alapää arka. Pikkuhousunsuojan jätin suosiolla pois.

Hormonihoito menossa. Ei kohtua, ei munasarjoja.

Onko muita vaihdevuosi-ikäisiä joillla samoja ongelmia. Millä sait hiivan nujerrettua?

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmettelen...

      En tiedä mikä on, mutta samanlaista vaivaa on minullakin ollut jonkun aikaa. Joskus ei kutise eikä polttele, mutta hetken päästä aivan kauhea kutina ja polte. Monet hiivat olen aikoinani kärsinyt ja oireet ovat ihan samanlaiset. Minulle tyypillistä kokkareista valkovuotoa ei ole, ehkä aavistuksen verran valkovuotoa, jos ollenkaan. Mutta se kutina ja polte...tuntuu että verillä kohta koko alapää :) Hiivalääkettä en ole vielä kokeillut enkä gynellä käynyt. 3 v. sitten aloitin estrogeenihoidon (laastari) ja silloin gyne sanoi, että limakalvot ovat ohentuneet. Sain vagifemiä, jota en silloin käyttänyt, kun en tarvinnut. Nyt olen sitä muutaman kerran laittanut, mutta ei taida apua olla. Kohtua ei minullakaan ole (poistettu lähes 4 v. sitten) ja sen takia ihmettelenkin voiko hiivaa olla, jos ei ole kohtua. Apua minusta ei nyt ollut muuta kuin että samasta vaivasta kärsin, mutta ei ole tutkittu onko hiivaa.

    • Ei jaksa

      Minulle toinen gynekologeista sanoi, että estrogeeni on kuin sokeria hiivalle. Kehotti jättämään geelin pois. Minullekin määrättiin noita alapäähän laitettavia puikkoja mutta tuntui, että tilanne vain paheni.

      Oireeni ovat myös vähän epämääräiset. Valkovuoto ihan normaalin oloista. Luulen, että viime vuoden puolella hiiva pääsi oikein jylläämään monta kuukautta kun en ymmärtänyt, että se ei olekaan parantunut ja nyt vaikeampi saada nujerrettua.

      Ruokavaliokin on sellainen, ettei pitäis hiivaoireita lisätä.

      Ikävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      140
      10166
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      40
      4040
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3602
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2654
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1572
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1428
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1386
    Aihe