KAI KEN

elmo96

Elikkä onko kukaan kuullut sellaisesta koirasta kuin kai ken. Se on maailman harvinaisin rotu ja sitä tuskin suomessa on mutta jos etsii tiikerinraitaista akita koiraa niin kannattaa alkaa etsiä vain kai ken rotua koska suurin osa rodusta on tiikerin raitaisia mutta on tietysti harmi että mahdollisuudet saada kai on häviävän pienet.

6

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Ei ole maailman harvinaisin ja löytyy Suomesta (1 tms). Akitalehdessä oli juttua ko koirasta

      • elmo96

        No ainaki yks harvinaisimmista


      • bblbblbbl
        elmo96 kirjoitti:

        No ainaki yks harvinaisimmista

        Harvinaisia, uhanalaisia FCI:n hyväksymiä koirarotuja on paljon. Toki kaikin on harvinaisuus ja vaarassa kuolla sukupuuttoon.

        Täältä ainakin löytyy kasvattajia: http://www.kai-ken.org/index.htm

        Kain suosio on niin pieni, että pentueista luulisi jäävän sopiva koira sinullekin.


      • elmo96
        bblbblbbl kirjoitti:

        Harvinaisia, uhanalaisia FCI:n hyväksymiä koirarotuja on paljon. Toki kaikin on harvinaisuus ja vaarassa kuolla sukupuuttoon.

        Täältä ainakin löytyy kasvattajia: http://www.kai-ken.org/index.htm

        Kain suosio on niin pieni, että pentueista luulisi jäävän sopiva koira sinullekin.

        No en ajattellu hankkia


    • ....................

      http://www.freewebs.com/kennel_donahuen/kenneli.html

      Tuolla kun menet kohtaa koirat -> Ife löytyy tietoja suomalaisesta kaista. Omistaja ilmeisesti aikoo myöhemmin kasvattaa rotua, joten ei tarvitse ulkomailta hankkia.

      Pitää kuitenkin muistaa että kai on vaativa luonteeltaan, dominoivampi kuin akita koska akita on asunut pidempään kaupunki- yms. oloissa ja kai säilynyt alkukantaisempana.

      • ....................

        Unohtui vielä, tässä lainaus ko. omistajan kai-sivuilta (huomasin ensin vain nuo yleiset kennelsivut, omat kaille on osoitteessa http://personal.inet.fi/koti/kaikens):

        "Tämä rotu on vielä alkukantainen rotu ja monet ihmiset eivät ymmärrä kuinka paljon kain sosiaalistaminen vaatii aikaa ja energiaa.
        On tärkeää, että vastuullinen kain kasvattaja varmistaa jokaiselle uudelle omistajalle, että tämä ei ole labradorinnoutaja tms. eikä reagoi hyvin uusiin tilanteisiin ja kokemuksiin ilman roppakaupalla kunnon sosiaalistamista ja koulutusta. Tätä rotua ei koskaan tulisi yleisesti kuvata rakastettavaksi ja seuralliseksi kumppaniksi ja jokaisen kasvattajan/ omistajan tulisi olla äärimmäisen rehellinen sijoittaessaan koiran, oli se sitten nuori pentu tai vanhempi koira. "


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      24
      2385
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      112
      1987
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1637
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1493
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1437
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1045
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      976
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      929
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      927
    10. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      925
    Aihe