Vaikea tilanne

ExHääFanis9990000

Olemme miettineet häitä, mutta viime aikoina moni asia on alkanut mietityttämään. Häihin on onneksi vielä vuosi aikaa.

Minulla ei ole kauheasti sukulaisia, joita voisin kutsua. Perheeni on hajallaan, sukuriitojen seurauksena. On tullut ajan kuluessa sellainen olo, että "oma elämä- ilman sukulaisia/mahdollisimman vähän tekemisissä heidän kanssaan" sopii minulle hyvin ja olenkin päässyt erittäin hyvin elämässäni eteen päin.

Eli itse ongelmaan: En halua häitä! Ongelma on, että miten kertoa naiselleni siitä yhtäkkiä. Tekisi mieli myös kysyä, että häidenkö takia hän naimisiin kanssani haluaa... Hän on itse hehkuttanut niitä paljon.

Mitä voisin tehdä?

2

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • swanholm

      Parempi ottaa asia puheeksi ennen häitä. Meillä oli sukuongelmien takia häät kaveripiirissä. Mahtavan upea päivä, eikä tarvinnut pokkuroida sukulaisia!

    • ei aina 50 50

      Parempi puhua nyt.
      Ja onko pakko käskeä molemmilta vastaavat sukulaiset? Jos sinä et halua olla tekemisissä sukusi kanssa, mutta vaimon suku on ok, niin voihan se näkyä kutsuttavien joukossa.
      Ne ovat teidän kahden häät.
      Kysy, mikä morsiamellesi on häissä tärkeää. Oikea ratkaisu varmasti löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2463
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      927
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      137
      882
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      851
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      796
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      775
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      704
    Aihe