Eli itelläni on ollu 2 labradorin noutajaa koko elämän ajan niin riittääkö labradorien koulutuksesta saatu kokemus Akitan kouluttamiseen vai pitäisikö hankkia vielä vähän kovaluonteisempi koira ennen akitaa?
Akitan koulutus
2
263
Vastaukset
- elmo96
Tai no enää vaa yks
- Little Miss Sunshine
Akita on ollut monen aloittelijankin ensimmäinen koira. Et välttämättä tarvitse aikaisempaa koirakokemusta, eikä siitä välttämättä ole hyötyä akitan koulutuksen kannalta, jos olet aikaisemmin ollut tekemisissä labradorin kanssa. Toki aikaisempi koirakokemus antaa sinusta kuvan, että tiedät mitä olet tekemässä koiraa hankkiessasi.
Akitan koulutus ei ole mahdotonta, eikä edes vaikeaa, jos on opiskellut hyvin asiansa. Akita vaatii määrätietoisen johtajan. Koiralla pitää olla tiukka kuri ja selkeät säännöt. Koiralle ei saisi antaa periksi. Akita on älykäs koira ja oppii varsin nopeasti, jos sitä osaa motivoida oikealla tavalla. Akita ei yleensä tee mitään, ellei se katso työstä saatavaa palkintoa suorituksen arvoiseksi.
Tärkeimmäksi seikaksi akitan koulutuksessa sanoisin sosiaalistamista. Monille akitoille on tyypillistä varautuneisuus vieraita kohtaan ja olisi hyvä, jos akita saisi pennusta lähtien olla mahdollisimman paljon tekemisissä lauman ulkopuolisten ihmisten kanssa ja tottuisi vieraiden käsittelyyn. Sillä vältytään monilta myöhemmiltä ongelmilta ja vedetään pohja vierasagressiivisuudelta.
Koirapuistokoiraa akitasta ei kannata toivoa. Se saattaa pentuna tulla toimeen muiden koirien kanssa, mutta ensimmäisen vuoden jälkeen se alkaa sietämään muita koiria huonommin eikä myöhemmin välttämättä tule toimeen vieraiden koirien kanssa. Oman lauman koiriin akita tottuu yleensä hyvin mikäli se on pennusta asti ollut samassa laumassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1361270
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34811Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14570
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27546Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä25531Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30516- 24491
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .15472Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14471