Leppävaaran Torni

Hyvää Hyvää

Skanskan rakentama Leppävaaran tornitalo, lienee Suomen parhaita kerrostaloja.
Tornin kerrokset 1-6 on kokonaan paikalla valettu ja huoneistojen väliset seinät 240 mm ja koko talossa paikalla valetut välipohjat paksuus 320 mm,lienee yksi parhaiten äänieristetyistä taloista.
Leppävaaran tornissa on myös asunnoissa huoneistokohtaisesti säädettävä kaukoviilennysjärjestelmä.
Myöskin paloturvallisuudeltaan aivan huippua, joka huoneessa sprinklerit ym ym..
Suomessa tehdään hyviä uudistaloja ja tornitalot erikoisvalvottuna tehty.

12

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On totuuden aika

      Eipäs liioitella, huoneistojen väliset seinät ovat 200 milliä paksuja!

    • Hyvää Hyvää

      Ei liioitella ei, kuten sanoin 1-6 kerroksissa on paikalla valetut 240 mm huoneistojen väliset seinät, siitä ylöspäin 200 mm seinät ja kaikki rakenteen tukevuuden takia.
      Suomessa tehdään erittäin hyviä tornitaloja nykypäivänä.

      • P. T. Ainon

        Tuostahan voi päätellä, että äänieristys ei ole oleellista, vaan se että neukkukuutio pysyy jotenkin kasassa. Vai miksi ylempänä joutuu sietämään ohuempia seiniä?

        Ja 20 cm... hah hah. Omassa talossa yli metrin paksuiset seinät eikä kuulu mitään!


      • On totuuden aika

        Vai että huoneistojen väliset seinät olisi paikalla valettuja, ei nyt sentään. Välipohjat voivat olla, ei seinät, ne ovat elementtejä.


      • P.T. Ainon
        On totuuden aika kirjoitti:

        Vai että huoneistojen väliset seinät olisi paikalla valettuja, ei nyt sentään. Välipohjat voivat olla, ei seinät, ne ovat elementtejä.

        Juuri näin.

        Ja ne "valetut" välipohjatkin ovat niitä onttoja laattoja, joiden sisällä kulkee sähkö- ja vesijohdot sekä myös viemäriverkostoa. Kyllä siinä tanner tömisee kun yläkerran täti marssii.


    • Hyvää Hyvää

      Heh, Leppävaaran tornin 1-6 kerrokoksissa on paikalla valetut seinät, kysy Skanskalta ja älä puhu potaskaa.. Samoin Kampin taloissa rv-2005 ,Urho Kekkosen katu ja fredrikinkatu on sekä huoneistojen väliset seinät, että välipohja paikalla valetut, seinät 22 cm, välipohja 32 cm uiva eristekerros. Samoin esim. eiranrannan Estella kokonaan paikalla valettu.

      Paikalla valettu välipohja ei ole mikään onto laatta, kuten vanhoissa 20-30 luvun kivitaloissa ja ne viemäriverkostot kulkevat kylppärin kohdalla ja omissa kanavissaan.
      Sinulle P.T: Ainon: ON TOTUUDEN aika, mitään metrin paksuisia seinä ei ole, tämän kertoo rakennusvirasto, vanhoissa 1900 luvun alun taloissaja 20-40 luvun taloissa on ulkoseinä 40 cm kahden tiilen seinä, huoneistojen väliset seinät ovat neljännestiilen seinät paksuus noin 10 cm! 20-50 luvun taloissa huoneistojen väliset seinät Luginomassaa eli kananpaskaa ja paksuu 10-15 cm eli ääni kuuluu läpi,

      Vanhan talon välipohjat, joko puinen hapero tai ohut betoni noin 10-15 cm, jossa onttoja kohtia, joihin työnnetty rakennusjätettä.

      Kyllä uusi leppävaaran torni on huipputalo, ja eri maailmasta kuin vanhat hatarat talonröttelöt.

      • Tietoa on

        Empä mistään huipputalosta puhuisi, eihän siinä ole edes kaukokylmennystä. Se nousee arvoon arvaamattomaan tulevina helteisinä kuukausina!


      • Hyvää Hyvää
        Tietoa on kirjoitti:

        Empä mistään huipputalosta puhuisi, eihän siinä ole edes kaukokylmennystä. Se nousee arvoon arvaamattomaan tulevina helteisinä kuukausina!

        Kukahan näitä vitsejä täällä heittelee! Leppävaaran tornissa nimenomaan on kaukokylmennys, joten tutustu asioihin ja älä puhu perättömiä.
        Taitaa olla paras!


      • Kysyn vaan
        Hyvää Hyvää kirjoitti:

        Kukahan näitä vitsejä täällä heittelee! Leppävaaran tornissa nimenomaan on kaukokylmennys, joten tutustu asioihin ja älä puhu perättömiä.
        Taitaa olla paras!

        Auttaako tuollainen kaukokylmennys kun ulkona on 30 astetta? Saako asunnon lämpötilan 22 asteeseen, riittääkö teho?


    • Rkm-A

      http://www.rakennustieto.fi/index/tuotteet/klaranet.html

      Rakennustiedossa tietoa skanskan leppävaaran tornitalon rakentamisesta, 1-8 kerrokseen asti kokonaan paikalla valettu ja huoneistojen väliset seinät 24 cm paksut, välipohjat 32 cm.
      Talo varustettu kaukoviilennyksellä, totta kai se pelaa Suomen helteillä, aivan loistavasti.

      • Teho ei riitä

        Eipäs valehdella, kun ulkona on 30 astetta ei kaukokylmennys toimi tehokkaasti, hyytyy, kuumassa kärvistelee.


      • Kauko Energinen.
        Teho ei riitä kirjoitti:

        Eipäs valehdella, kun ulkona on 30 astetta ei kaukokylmennys toimi tehokkaasti, hyytyy, kuumassa kärvistelee.

        Höpsis.

        Meillä töissä ollut kaukokylmä jo toista kymmentä vuotta.
        Pelaa ihan yhtä hyvin kuin talvella kaukolämpö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      47
      2973
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      34
      2745
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      39
      2476
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      51
      1945
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1579
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1287
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      179
      1228
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe