Eli olisi tarkoitus laittaa Volvo s40 tai Mitsubishi galant, joka tapauksessa autoon pitäisi musiikki puolta ehostaa vähäsen. Olen autoviihteeltä katsellut soitinpakettia http://www.autoviihde.com/paketit/soitinpaketit/soitinpaketti-10.html niin mitenkä tuollainen asennetaan ihan alusta loppuun selitettynä? Vahvistin ja subbari peräkonttiin, virta johto vedetään akulta vahvistimelle ja jonkun kokoinen sulake laitetaan mahd pian akusta. Voiko tuon erillis sarjan laittaa vain liittimiin vanhojen tilalle vai pitääkö nekin jotenkin vahvistimen kautta käyttää? En ole perillä asioista enkä tiedä yhtään miten nämä johdot pitäisi vetää ja mikä minkäkin kautta. Jos ostettavassa autossa sattuu olemaan tuo soitin jo valmiiksi hyvä niin varmaan ostan erikseen bassopaketin ja kaiutin paketin. Kiitos jos joku osaisi neuvoa edes eteenpäin tässä asiassa. :)
Soitinpaketit asennus ensikertalaisella
5
1993
Vastaukset
- minä vaan
Helpon taitaa olla että etsit fyysisesti käsiin jonkun joka on ko laitteita asennellut. Täälä selitettynä tulee merkkirajat vastaan ja neuvominen kesken rakentelun on hidasta. Kannattaa läheisiltä autohifikaupoilta mennä kyselemään neuvoja kasvotusten tai etsiä paikallisia harrastajia käsiinkä. Ei tuollaisen asentaminen kovin vaikeaa ole eikä vie aikaa mutta hankala selvittää näin palstan välitykseltä.
- Lets do it
Juuri tuli asiakkaalle astra coupe tehtyä. Kuvia asennuksista ja tietoja halutessa lisää [email protected]
Asennuskokemusta omien autojen lisäksi noin parisenkymmentä joita puolet maksaville, puolet kavereille.
Volvoista asennettuja v70 cross county -07 ja s60 ja lancer hr edition -08 mitsulta. Eli ko. automerkit tuttuja. - Alo1ttaja
Olen yrittänyt laittaa sinulle sähköpostia, mutta jostain syystä hotmail ei suostu viestiä lähettämään. Takaisin tulee aina ilmoitus epäonnistuneesta lähetyksestä.
Miten muuten kun nyt on kaupat melkein tehty yhdestä s40 niin siinä oli melko hyvät kaiuttimet jo matkustamossa, mutta soittimessa ei ollut usb paikkaa minkä haluan. Eli soitin pitäisi vaihtaa sellaiseen missä on usb paikka ja takakonttiin subbari. Voisinko laittaa vain soittimelta/akulta piuhat takakonttiin (eripuolilta autoa) ja laittaa sinne subbarin ja vahvistimen. Vai pitäisikö ne kaiuttimetkin jotenkin käyttää sen vahvistimen kautta sitten?- enjoiy
Jos etukajareiden teho sinulle riittää niin ei tarvitse. Ne tulevat isoliittimeen, josta mankkaan. Jos kuitenkin haluat niihin lisää tehoa, ostettava uudet kajarit ja niille mahdollisesti vahvistin, joka on suositeltavaa.
Virran vedät oikealta puolelta autoa, akulta, ovilistojen alta takakonttiin. Maadoituksen vedät takakontista niin että mieluiten poraat uudet jengat pellin läpi, putsaat maalit ja holkkaat maadoituksen runkoon tukevasti.
RCA johdon vedät mankalta takakonttiin vasemmalta puolelta autoa häiriöiden estämiseksi. Vahvistimeen liität maadoituksen, virran ja herätteen. Herätteen voit vetää mankalta. (Remote) Pioneerin mankoissa sini.valk. Samalta puolelta kuin rca. (Joissain johdoissa heräte kulkee rca johdon mukana. TAI, voit vetää suoraan akulta ja laittaa väliin releen. Tai, jos sinulle tulee autoon useampia vahvistimia, on suotavaa parhaan jännitteen saamiseksi tuoda heräte virranjakoblokista suoraan kontista, josta jaat virrat sekä herätteet vahvistimille.
Jos olet epävarma asennuksista, ja asut eteläsuomessa, voin toki asentaa vehkeet sinulle ja tehdä vaikka joitain custom ratkaisuja. Subin kotelon valu lasikuidusta ja upotus vararenkaan tilalle yms yms. Jos kaiuttimia lähdet vaihtamaan olisi myös suositeltavaa resonoinnin vähentämiseksi tehon kasvaessa eristää ovia. Mutta, jos sinulle vähempi äänentoiston laatu ja potku riittää eli ns subipaketilla pärjäät, osanet hoitaa homman itsekin. - enjoiy
enjoiy kirjoitti:
Jos etukajareiden teho sinulle riittää niin ei tarvitse. Ne tulevat isoliittimeen, josta mankkaan. Jos kuitenkin haluat niihin lisää tehoa, ostettava uudet kajarit ja niille mahdollisesti vahvistin, joka on suositeltavaa.
Virran vedät oikealta puolelta autoa, akulta, ovilistojen alta takakonttiin. Maadoituksen vedät takakontista niin että mieluiten poraat uudet jengat pellin läpi, putsaat maalit ja holkkaat maadoituksen runkoon tukevasti.
RCA johdon vedät mankalta takakonttiin vasemmalta puolelta autoa häiriöiden estämiseksi. Vahvistimeen liität maadoituksen, virran ja herätteen. Herätteen voit vetää mankalta. (Remote) Pioneerin mankoissa sini.valk. Samalta puolelta kuin rca. (Joissain johdoissa heräte kulkee rca johdon mukana. TAI, voit vetää suoraan akulta ja laittaa väliin releen. Tai, jos sinulle tulee autoon useampia vahvistimia, on suotavaa parhaan jännitteen saamiseksi tuoda heräte virranjakoblokista suoraan kontista, josta jaat virrat sekä herätteet vahvistimille.
Jos olet epävarma asennuksista, ja asut eteläsuomessa, voin toki asentaa vehkeet sinulle ja tehdä vaikka joitain custom ratkaisuja. Subin kotelon valu lasikuidusta ja upotus vararenkaan tilalle yms yms. Jos kaiuttimia lähdet vaihtamaan olisi myös suositeltavaa resonoinnin vähentämiseksi tehon kasvaessa eristää ovia. Mutta, jos sinulle vähempi äänentoiston laatu ja potku riittää eli ns subipaketilla pärjäät, osanet hoitaa homman itsekin.Eli selvennettäköön. Autosi alkuperäiskajarit ovat surkeita, mutta jos ne sinulle riittävät, ongelmiahan ei ole. Jos kuitenkin haluat ajaa niille enemmän tehoa joka puolestaan mahdollistaa kovemman äänenpaineen, tarvitset niillekkin vahvistimen. On kuitenkin tässä tapauksessa suositeltavaa vaihtaa kaiutimet alkuperäisistä, niitä kun ei kannata vahvistella, merkittävää eroa aikaan ei saa. Jos saa ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1964973Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1184083Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363589- 573545
- 513430
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest372957Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182579- 232326
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo312084UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami211949