Onko ehdotuksia??

Viivucka

Eli meillä on 2.v sakemanni narttu & nyt alan pikkuhiljaa huolestua kun koira on lihonnut todella paljon, eikä kyse voi olla liika syötöstä, koska meillä on toinenkin koira ja annetaan aina saman verran ruokaa, eikä niin paljon anneta että koira lihoisi niin paljon.
Asumme siis omakotitalossa ja pieni mahdollisuus on se että rotan kiinni saatuaan koira söisi sen, mutta pidän sitä epätodennäköisenä, koska saanut rotan kiinni niin että näin tilanteen, eikä se edes tavoittanut syödä sitä.
Tytöllä on nyt viimeisillä päivillä juoksut,, siispä kysyn vaikuttaako se jotain?
Tyttö on ollut vapaasti pihalla juoksemassa ja joskus tuttujen koira on tullut kylään, mutta en usko että mitään olisi ''tapahtunut'' sillä tyttö heti alkoi ärhennellä.
Nyt meillä ollut abaut viikon perheen uusi poikakoira, eikä ole mitään näyttänyt käyneen ja vaikka olisikin, niin ei voisi näkyä masussa vielä.

3

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viivka

      Asia jo hoidossa,, hyvää kesää

    • MM

      Jos koira on lihonut pitkän ajan kuluessa uusiin mittoihinsa, epäilisin kuitenkin ruoan määrää. Varsinkin jos koira on muuten pirteä, terveen oloinen ja oma itsensä. Pienikin liiallinen ruoan määrä (ja mahdollisesti liian vähäinen liikunta) lihottavat kyllä koiran ajan kanssa. Jos taas koira on lihonut nopeasti, niin veisin sen varmuuden vuoksi eläinlääkäriin tarkistettavaksi, koska kyseessä voi olla jokin sairaus.

    • viivucka

      Kiitos kuitenkin , mutta asia on jo hoidettu.. :)
      Hyvää kesäää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      92
      2499
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2436
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      194
      2346
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1831
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1149
    Aihe