minkä VIT...N takii hd kameroiden pitää tehä jotain SAATAN...N avchd:ta mikä vika siinä avissa on.
avchd paska
5
74
Vastaukset
- V****U
No mikset he****ssä sitten v***u käännä sitä avchd.ta haluamaasi muotoon jollain v***un konvertterilla s***tana.
Eikö Windowsisi tuekaan AVC:ta? ; )
- Eikö Windowsisi HÄH?
No P****leen ubuntuko tässä taas pitäisi aloittajan V****U asentaa että näkis videonsa? Helpommallakin pääsee kun kääntää sen vain oikeaan muotoon tai hommaan koodekkipaketin.
- 8
Eihän avi ole muuta kuin containeri.
- eketti
AVI on erittäin huono kääryle(container) nykyajan videoformaattien(codec) paketointiin. Siinä on paljon teknisiä rajoitteita erityisesti uusien teräväpiirtokodekkien paketointiin. Pitäisi .avi kääryle tosin unohtaa kokonaan kaikesta käytöstä nykypäivänä.
"The AVI container is not fully compatible with all the features that a H.264 video stream can have. So when one puts H.264 in the AVI container, problems are to be expected in some cases."
AVCHD on nykyaikainen formaatti, joka mahdollistaa teräväpiirtolevyn tallennuksen vanhalle DVD levylle, usbitikulle, kameroiden hidef tallennusformaatti jne. Se on etäisesti sukua Bluray levyjen paketointiformaatille.
http://en.wikipedia.org/wiki/AVCHD#Compatibility_between_brands
Jos haluat ilmaissoftalla editoida avchd tallennusta asenna Avidemux editointiohjelma.
http://avidemux.sourceforge.net/
Sillä voit leikellä videon ja lopuksi tallettaa esimerkiksi Matroska(.mkv) tai mpeg4(.mp4) kääryleen sisään h264/aac kodekilla
Jos on winkussa ongelmia hidef videosoitossa asenna ffdshow kodekkipaketti sekä Haalisplitter mp4/.mkv kääryleen avaukseen. Sitten toimii videot vaikka MSMediaPlayer soittimessa.
http://www.download.fi/audio_video/codecit/ffdshow.cfm
http://www.download.fi/audio_video/codecit/haalimediasplitter.cfm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h402899Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062681Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv352411Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918- 311719
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141513- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021213- 1771183
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711025