http://www.laakarilehti.fi/uutinen.html?opcode=show/news_id=10686/news_db=web_lehti2009/type=1
Lääkärilehden uutisia
ADHD-tytöillä muita isompi riski päihteiden käyttöön
Julkaistu 08.06.2011 14.41
Varhaisteini-iän ADHD-oireet lisäävät myöhemmän nuoruusiän päihteiden käytön ja tupakoinnin riskiä, osoittaa Helsingin ja Jyväskylän yliopistoissa tehty tutkimus. Tytöillä oireet ennustavat päihteiden väärinkäyttöä vielä selvemmin kuin pojilla.
Tuoreessa Helsingin ja Jyväskylän yliopiston tutkimuksessa arvioitiin 11-12-vuotiaiden nuorten ADHD-oireita - tarkkaamattomuutta, yliaktiivisuutta ja impulsiivisuutta - opettajien ja vanhempien raportoimina. Tutkimuksessa havaittiin, että ADHD-oireet ennustivat merkitsevästi sekä kahden (14 v), että viiden vuoden (17 v) seurannassa päihteidenkäytön kehittymistä.
Opettajien ja vanhempien arvioimina tytöillä esiintyi selvästi poikia vähemmän ADHD-oireita, mutta heillä oireilu ennusti merkitsevästi alkoholin väärinkäyttöä ja alkoholiriippuvuutta jo 14-vuotiaana. 17-vuotiaana varhaisnuoruuden ADHD-oireet ennustivat tupakointia sekä alkoholin ja huumausaineiden käyttöä sekä tytöillä että pojilla.
Tyttöjen ADHD-oireet olivat suurelta osin tarkkaamattomuusoireita, muun muassa keskittymisvaikeuksia, ohjeiden seuraamisen ja loppuunsaattamisen vaikeuksia, tavaroiden kadottamista, unohtelua, ajatuksiin uppoamista ja häiriöherkkyyttä.
Tutkijoiden mielestä ADHD-oireita tulisikin seuloa tärkeinä kehitystä vaarantavina tekijöinä, ja niiden merkitystä muiden psyykkisten sairauksien kehittymisessä tulisi tutkia lisää.
– ADHD:n parempi tunnistaminen ja hoitaminen tytöillä saattaisi vähentää merkittävästi nuorten naisten päihteidenkäyttöä ja siihen liittyvää muuta riskikäyttäytymistä myöhemmin", toteaa psykiatrian erikoislääkäri, LT Elina Sihvola Helsingin yliopistosta.
Tutkimus on julkaistu Psychological Medicine -lehdessä, ja se esitellään Helsingissä European Society for Child and Adolescent Psychiatry (ESCAP) kokouksessa 13.6.2011.
Ulla Järvi
ADHD seulontaa?
5
118
Vastaukset
- olisisyytä!
http://yle.fi/poliisitv/raportit.php?sivu=raportti_adhdvanki
******************
Myös Suomessa ollaan vihdoin heräämässä siihen, että AD/HD :ta sairastavat ovat vankilassa yliedustettuina. Oikeusministeri Tuija Brax kertoo, että meneillään on suuri vankien terveystutkimus, jonka jälkeisissä seminaareissa pohditaan tulevia hoitokäytäntöjä.
- Tarkoitus on selvittää, onko meillä lääkityksen suhteen pelkästään eri traditio kuin esimerkiksi muilla Pohjoismailla vai onko siihen oikeasti jotain lääketieteellisiä perusteita.
Suomi on lääkityksen suhteen hyvin vastahankainen. Yhdessä asiassa kaikki lienevät kuitenkin samaa mieltä: varhainen diagnosointi on kaikkein tärkeintä.
- AD/HD :n suhteen kaikkein keskeisintä on, että neuvoloiden 5-vuotis tarkastukset toimivat. Se on rikoksen torjunnan kannalta kaikkein tärkein yhteiskunnallinen toiminto.- muuallanähdään
http://formin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=68142
(Lasten Oikeuksien komitean "moiteraportti Suomelle)
Yleissopimus lapsen oikeuksista (1989)
Määräaikaisraportti
30.9.2005
fi
(lainaus alkaa)
38. Komitea on myös huolissaan tiedosta, jonka mukaan tarkkaavaisuusja
ylivilkkaushäiriö ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) ja tarkkaavaisuushäiriö ADD (Attention Deficit Disorder)
diagnosoidaan väärin
ja tämän vuoksi mielialalääkkeitä määrätään liikaa huolimatta lisääntyvistä todisteista näiden lääkkeiden haitallisista vaikutuksista.
39. Komitea suosittelee,
että ADHD:n ja ADD:n diagnosointia ja hoitoa tutkitaan lisää,
mukaan lukien tutkimukset psyykelääkkeiden mahdollisista haitallisista vaikutuksista lasten fyysiseen ja psyykkiseen hyvinvointiin,
ja että näiden käyttäytymishäiriöiden hoidossa käytetään
mahdollisuuksien mukaan
muita käsittely ja hoitomenetelmiä. - Tilasto.
muuallanähdään kirjoitti:
http://formin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=68142
(Lasten Oikeuksien komitean "moiteraportti Suomelle)
Yleissopimus lapsen oikeuksista (1989)
Määräaikaisraportti
30.9.2005
fi
(lainaus alkaa)
38. Komitea on myös huolissaan tiedosta, jonka mukaan tarkkaavaisuusja
ylivilkkaushäiriö ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) ja tarkkaavaisuushäiriö ADD (Attention Deficit Disorder)
diagnosoidaan väärin
ja tämän vuoksi mielialalääkkeitä määrätään liikaa huolimatta lisääntyvistä todisteista näiden lääkkeiden haitallisista vaikutuksista.
39. Komitea suosittelee,
että ADHD:n ja ADD:n diagnosointia ja hoitoa tutkitaan lisää,
mukaan lukien tutkimukset psyykelääkkeiden mahdollisista haitallisista vaikutuksista lasten fyysiseen ja psyykkiseen hyvinvointiin,
ja että näiden käyttäytymishäiriöiden hoidossa käytetään
mahdollisuuksien mukaan
muita käsittely ja hoitomenetelmiä.Uusi Suomi / Kotimaa,
Joka kolmas poika sai erityisopetusta koulussa.
Kuuntele juttu.
Klikkaa Tilastokeskuksen linkkiä.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/112944-joka-kolmas-poika-sai-erityisopetusta-koulussa
---
- RisaTune
Päihteiden väärinkäyttöä ajatellessa riski on kaikilla tarkkaamattomuutta, levottomuutta, ailahtelevaisuutta, keskittymihäiriöitä sairastavilla, oireilevilla todellinen,koska väärinkäytökset ja väärät päätökset omasta terveydestä ja rahan käytöstä perustuvat liian nopeasti tehtyihin ratkaisuihin.
- RisaTune
Nuoria voitaisiin ohjata esim. käytöksen suhteen erilaisen kurssittamisen avulla, miten ratkaisut tehdään ja millaisissa asioissa sanotaan ei ja milloin kyllä.
Kun peruskoulu loppuu, outoa kyllä sana ei kiitos katoaa usein koko nuoren sanastosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077716
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1085901- 835157
- 1394526
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552957
- 582908
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562036