Näönkorjauslasit

lasitpäinperstä

Tarkoitan siis laseja, jotka annetaan teineille, jotta "näkö korjaantuisi". Jos siis et näe kauaksi, sinulle määrätään kaiketi miinus (-) linssit. Correct? Onko korjauslasit tässä tapauksessa saatanalliset plussat, vai saatanalliset miikat.

Ajattelin, että jos ne olisivat plussat, alkaisi silmä sopeutumaan siihen, ja sitten ku lasit rykästään vittuun, ois näkö taas parempi.

Toimiix ne?

8

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihme luuloja

      Ei näkö laseja pitämällä korjaannu. Näkö korjataan laseilla, mutta ei se tarkoita sitä että lasit pysyvästi "korjaisivat" näön

    • hölmöläiselle

      Meepäs kysymään tuollaisia laseja myymälästä, niin nauravat sut pihalle! Kaikenlaista sitä onkin..

    • Eihuhhuh

      Siis mitkä ihmeen KORJAUSLASIT???? Ei sellaisia näönkorjaajalaseja ole olemassakaan.

    • Jaggustionis

      Mitenkä voit korjata laseillä näön, kertoisitko?

      Kerron sinulle ensin mistä virhe näössä johtuu: siitä että silmämuna on joko liian pitkä tai lyhyt suhteessa sen kykyyn taittaa valoa.

      Kerrotko nyt, miten voit silmäaseilla korjata tämän pituus/lyhyys -jutun?

    • awr4ea35a3a
      • weg6723eg8

        Ei taas...

        Ei auta mitään. Viikari vetelee kohta satasta eikä sovi kyllä enää tämän maailman silmätautiopin vetonaulaksi.


    • Masaliini1982

      Voi kun olisikin olemassa tuollaiset lasit, oisin heti kaksikymmentä vuotta sitten hankkinut :) No, nykyään en tarvitse laseja enään, näköni korjattiin kuukausi sitten laserin avulla :)

      • Jaggustionis

        No herranjestas!

        Mikäs salaliittoteoria Suomen terveydenhuoltolaitoksia sitten riivaa, kun tuollaisia laseja ei sitten kouluterveydenhoitajalla ja terveyskeskuksessa jaeta ihmisille? ??????????


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      155
      11938
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      149
      5430
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      43
      4477
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3632
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2738
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1646
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      361
      1601
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      102
      1506
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1451
    Aihe