Vihreät "roskat" silmässä

tuskaantunut

Toisessa silmässäni on jo vuoden ajan ollut toistuvasti vihreitä roskia. Ensin kuvittelin, että silmääni aina lentää jotain ulkona, koska roska on vihreä. Mutta miksi toisesta silmästä ei koskaan löydy vastaavia roskia? Ja tarkoitan nyt ihan oikeita roskia: joskus osa roskasta ajautuu silmänurkkaan silmää huuhtoessa ja joskus ne ajautuvat silmän keskiosaan, josta yritän sormella - peilin avulla - saada niitä irti, yleensä tuloksetta.

Voiko ne erittyä silmästä tai silmätiehyeistä? Silmäni eivät rähmi millään tavalla. Tänään aamulla sain kuin ihmeen kaupalla pyyhkäistyksi silmästä melkoisen kasan sellaista vihreää "alkulimaa". Jos se olisi jäänyt silmään, se olisi varmasti kovettunut enemmän roskan kaltaiseksi ja alkanut tuottaa kipua.

Silmäni eivät pääse kosketukseen minkään sellaisen kanssa, josta sitä vihreää voisi tulla; froteepyyhkeet, pumpulit ynnä muut sellaiset.

4

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NNNNNN+ä

      Näetkö eri värit normaalisti?

    • ap.

      Kyllä, näössäni ei ole vikaa. Tarkoitatko, että näkisin roskat vihreinä, vaikka ne eivä t olisikaan? Silloin näkisin myös toiseen silmään tulevat roskat vihreinä. Silmissäni on sellainen ongelma, että niihin takertuu helposti roskia. Tuossa vihreiden roskien silmissä on välillä ihan tavallisiakin roskia.

    • Njne.

      Ajattelin juuri sitä, että jotkut näkevät punertavankin vihertävänä.
      Jos silmässä on kaihi niin sekin muuttaa värien näkemistä.

    • ap.

      Taas oli muutama päivä sitten aamulla samanlaista vihreää limaa silmässä. Käänsin luomen ympäri ja siinähän sitä. Onneksi sain taas sen pois. Luin jostain, että vihreä voisi olla merkki bakteeritulehduksesta, tiedä sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe