Kaiuttimien kytkeminen

Tunaattor1

Minulla on Jamo JS506HCS3 kaiutinsarja, jossa on isot lattiakaiuttimet, tarkoitettu etukaiuttimiksi ja pienemmät hylly / seinäkaiuttimet tarkoitettu takakaiuttimiksi, lisäksi keskikaiutin.
Tietääkseni oikea tapa olisi kytkeä nuo lattiakaiuttimet vahvistimen front-lähtöön ja nuo pienemmät surround-lähtöön. Ja keskikaiutin luonnollisesti center-lähtöön. Ja kaiuttimien keskinäinen sijainti olisi suunnilleen se, että keskikaiutin etukaiuttimien kanssa edessä, keskellä.

Mutta huone, tila johon noita nyt ainakin aluksi olen sijoittamassa, ei ole oikein sopiva. Seinällä jossa vahvistimelle, soittimella ja näytölle on hyvä paikka, on pitkä seinähylly jossa olisi hyvä paikka noille pienille kaiuttimille ja keskikaiuttimelle, mutta molemmille lattiakaiuttimille ei ole paikkaa.

Ajattelin sijoittaa nyt kaiuttimet siten, että lattiakaiuttimet tulisi sinne vastakkaiselle seinälle, tavallaan taakse, riippuu tietysti miten itse milloinkin on.
Ja ne pienet kaiuttimet ja keskikaiuttimen laitan siihen seinähyllylle.

Varsinainen kysymys oikeastaan kuuluukin, kumpi olisi parempi vaihtoehto:

1. kytkeä lattiakaiuttimet front-lähtöön vaikka kaiuttimien sijainti ei olisikaan edessä, ja ne edessä hyllyllä olevat pienemmät kaiuttimet surround-lähtöön vaikka niiden sijainti ei ole oikea, mutta kytkentä vastaisi paremmin kaiuttimien ominaisuuksia. Tässä vaitoehdossa keskikaiutin ei olisi front-liitännässä olevien keskellä vaan surround-liitännässä olevien keskellä.

2. kytkeä lattiakaiuttimet surround-lähtöön ja edessä hyllyllä olevat front-lähtöön, jolloin liitännät vastaisivat kaiuttimien sijaintia, mutta ei ehkä kaiuttimien ominaisuuksia.

Eli kahdessa huonossa vaihtoehdossa kumpi parempi?
Tietysti kuuntelemalla voi jotain huomata, mutta koska kaiuttimet ovat ominaisuuksiltaan erilaiset, niin onko aivan järjetöntä kytkeä niitä muutoin kuin se oikea todellinen vaihtoehto olisi?

Tässä ei ole kyseessä varsinainen kotiteatteri, eli ei painotu elokuvien katseluun.

5

1889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin se on tarkoitet

      Jos aiot tehdä kotiteatteria, kytke kaiuttimet kuvan mukaisesti. Tuossa kuvassa on myös sivussa surround-kaiuttimet, mutta jos on 5.1-systeemi, niin niitä ei ole.

      http://www.cnet.com.au/story_media/339277523/how-to-setup-your-home-theatre-speakers__1.jpg

      Siis keskikaiutin näytön kohdalle puhe- ja monoääniä varten. Pääkaiuttimet näytön molemmin puolin. Surroundkaiuttimet taakse tai takaviistoon. Niin se on tarkoitettu.

      Sitten jos teet jotain muuta, niin kytke miten haluat ja kokeile, mikä toimii mielestäsi.

    • Tunaattor1

      Kiitos vastauksesta.

      Vahvistin on kyllä 7.2, mutta tuohon tilaan en nyt aio noita viittä kaiutinta enempää laittaa, joten nuo L/R -side surround:it jää pois.
      Mutta minun asiantuntemattomuus ja kokemattomuus aikaansaa nämä kysymykset.
      Eli uutena kysymyksenä, ovatko kaikki kaiutinlähdöt noista mainituista teknisesti, sähköisiltä ominaisuuksiltaan samanlaisia, ja varsinainen ero tulee sitten audiolähteestä ja sen formaatista, onko stereo, tai surroundia jne.?

      Jos noin on, niin ilmeisesti mitään varsinaista vaaraa laitteille ei aiheudu jos erilaisia kaiuttimia kytkee "vääriin" lähtöihin, kunhan kaiuttimien impedanssit ovat oikeita ja tehot vastaavia.

      Lopputuloksena on vaan tarkoitetusta poikkeava, vääränlainen "äänimaailma"?

      Jos tosiaan vaaraa laitteiden rikkoontumisesta ei ole, silloin vaan kokeilemaan.

    • Tunaattor1

      Illalla kytkin kaiuttimet tuon kohdan 1 mukaisesti.
      Sitten kun systeemi alkoi säätämään itseään ja lähetti vuoronperään signaalia eri kanaville, arvelin että huomaakohan systeemi, että keskikaiutin ei olekaan front-liitäntään liitettyjen kaiuttimien välissä, vaan ihan toisella seinällä. No ei se ainakaan herjannut. Subbaria (aktiivi) se ei ensimmäisellä kerralla löytänyt, olin unohtanut kytkeä siihen virrat.

      Vielä en ehtinyt kuuntelemaan kunnolla kun osa talonväestä oli jo nukkumassa.

      Voi olla että yritän suunnitella huonejärjestyksen uusiksi, saisi kaiuttimetkin oikeille pakoilleen keskenään.

    • ihmettelijä.

      televisioäänen puheosuus tulee yleensä keskikaiuttimesta. On perin ikävää jos se kuuluu muualta kuin televisiosta päin.

    • Tunaattor1

      Molemmissa tapauksissa keskikaiutin on edessä, siis siellä missä näyttökin.

      Mutta järjestelin front- ja surround-kaiuttimetkin oikeille paikoilleen, siis isot lattiakaiuttimet edessä ja pienemmät hyllykaiuttimet takana, eivät vielä lopullisilla paikoillaan mutta suunta jo oikea.
      Täytyy vielä katsoa jos laittaisi ne kaksi lisää joskus myöhemmin isompaan tilaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1662
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      911
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      738
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      700
    Aihe