Littelin Parkside

Lidllle

Tulipa ostettua Liddelistä Parkside tasohiomakone. Kone on tarrakiinitteinen ja myös tavallisen santapaperin tietty siihen saa kiinni. Portaaton nopeuden säätö ja tehoa riittävästi. Johtoakin 5 metriä. Ja hinta alle 20 ekua.
Vastaavilla ominaisuuksilla varustettu maksavat yli 60 ekua..

12

23221

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käsinhioja
    • Lidille

      juu juuri tämä liddelin kone..mut muistin hinnan väärin..olikin 22 ekua vähän päälle. mutta silti hintansa väärtti

    • kari789

      Nuo Lidlin ja Boschin koneet taitaa olla samasta tehtaasta (Bochum Saksa). Koneissa on ihan samat värit vihreä, musta ja punainen. Itse ostin kerran Lidlistä yläjyrsimen, hinta oli noin 60 €. Myöhemmin näin eräässä koneliikkeessä Boshin jyrsimen ja näytti kovin tutulta. Alakerta eli se kori oli täysin sama, mutta Lidlin yläkerta näytti uudemmalta versiolta. Siinä oli esim 2 led- valoa jyrsintäpisteeseen. Ja Lidlin koneita huoltavassa liikkeessä sanottiin, että Boschin ja Lidlin jyrsimeen sopii samat varaosat. Boschin nimella se maksoi lähes 300 € ja oli ilmeisesti jyrsimen vanhempi versio, koska led-valo puuttui ja nopeussäätö oli rungon ulkopuolella olevassa kohoumassa mutta Lidlin koneessa rungon sisällä.

      • puuseppä...

        Ei tarkoita, että sisuskalut olisivat samat vaikka osat vaihtokelpoisia ovatkin. Laakerit, akseli, käämit voivat olla vaihtokelpoiset mutta eivät samat. Tätä harrastetaan työkalualalla. Tosin Boscin vihreät on aika raakileita, sinisissä ammattikoneissa on siten ihan laatukamaakin.

        Ylipäätään: tavaraa tehdään paljon ristiin, tätä harrastavat sähkötyökalujen "mersutkin", esim. Festool ja Mafell. Ja lisäksi: tunnetutkin valmistajat teettävät tavaraa massavalmistajia, kuten juuri nuo vihreät Boschit ja BD, ja vielä enemmän lukuisat kiinamerkit.


    • ££

      No kyllä niillä jonkun palikan hioo mut muuten leluja.
      Äitiä tulee ikävä jos enemmän hiomista ja haluu hommasta selvitä suht koht järjellisessä ajassa.Boch koneeseen on kyllä hyvä verrata kun ei niilläkään mitään tee.

    • kari789

      Jos tarve onkin vain hioa muutama palikka, niin sittenhän se on passeli ostos. Mutta niinhän se on kaikessa työssä, että työkalun koko ja teho pitää valita työn mukaan. Esim betonimylly on turhan iso saumalaastin sekottamiseen.

      Minä juuri romutin yhden hiomakoneen ja silti on vielä jäljellä 7 kpl ( betonin hiomakone) ja niistä on kaksi ostettu Lidlistä. Lidlin koneissa on hyvä hinta-laatu-suhde.

    • Lidl on paska

      KYLLÄHÄN se on niin että Lidl myy vaan paskaa
      ammattimies hakee koneensa ammattiliikkeestä ja saa takuut sun muut ja KESTÄÄ!!

      • Anonyymi

        Monesti täsmälleen sama kone kysymyksessä,mutta ammattimies maksaa mielellään viisinkertasen hinnan! Onpa tullu tavaksi käydä Lidlissä säännöllisesti tsekkaamassa työkalut kun minunmielestä siellä on tuotteita mitä ei jatkuvasti oo siellä tarjolla! Hinta laatusuhde esim. Parkside tuotemerkillä myytävissä ladattavissa ja 230V vehkeissä vähintään vaativan harraste käyttäjän tasosia kamppeita! Ja taitaa olla suurin osa Saksassa tehtyjä 2 vuoden takuulla,tosin en tiijjä miten takuu toimii kun ei oo vielä tarvinnu yhtään vehettä korjata takuuaikana. Ihteni luen semmoseks puolammattilaiseks esim. puun työstövehkeiden osalta ja pidän kyllä Lidlin laatua hyvänä. Onko ammattimiehellä ihan omakohtanen kokemus,kun paskaksi sanot Lidlin kamppeita,vai onko Shellin baarin pöyvässä kuultuja!


    • 112

      liiterin koneissa kolmen vuoden takuu..ammattipösilö

      • puuseppä...

        Liiterin koneilla voi olla ihan ok, hinta-laatusuhde mutta ammattikoneet on ammattikoneita. Puhutaan siis koneista joilla voidaan soittaa tuntitolkulla päivästä toiseen ja ne kestävät vuosia ja sittenkin ovat korjattavissa, yleensä ensin menee laakerit.

        Ja toinen asia on, että ammattikoneisiin saa erilaisia lisukkeita. Otetaan nyt esimerkiksi nämä hiomakoneet. Tasohiomakoneessani on 3 erilaista pohjaa käyttötarkoituksen mukaan, normaali, kolmiokärjellä varustettu ja lamellien hiontaan tarkoitettu jossa on pitkä uloke ja paperi "lätkän" molemmin puolin. Kolmiohiomakoneessa samoin 3 erilaista pohjaa, tavallisen lisäksi lamellien hiontaan tehty ja profiilipintojen hiontaan omansa.

        Festool? Kallis mutta ns. järjestelmätyökalu josta ammattilaisen, joka käyttää koneitaan päivittäin kannattaa maksaa. Kiskot, joihin käy sahat ja jyrsimet, kulmavasteet, stopparit , koneisiin puruimukopat tarpeen mukaan ym. ym. ovat ominaisuuksia joita ei satunnaisessa käytössä kaipaa mutta kun laitteilla pitää tehdä rahaa ne maksavat kyllä itsensä takaisin. Ei vain tehokkuudessa vaan myös ergonomiassa ja käyttömukavuudessa.


    • Anonyymi

      Parkside rulettaa!

      T: Lidl-Hypistelijä

    • Anonyymi

      Miksi ajaa Rolls Roycella, kun Ladakin on keksitty?

      Miksi syö tuoreita kotimaisia tuotteita kun voi ostaa muoviin pakattuja saksalaisia ikisäilykkeitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      468
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      451
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe