Kun kokeilin soittaa paria vinyyliä niin huomasin, että ääni kuuluu kauhean vaimeasti ja mieletöntä suhinaa kuuluu stereoista. Ennen siis toimi moitteettomasti eikä mitään ole muutettu. Kokeilin myös parillakin eri älppärillä joista tiesin, että ne ovat hyvälaatuisia.
Johtuukohan tämä siis neulasta vai itse äänirasiasta?
Tosiaan ääni on vaimeutunut ja voimakasta suhinaa kuuluu.
Ongelma vinyylisoittimen kanssa
5
3485
Vastaukset
- tarkistaja.
tarkista vielä kytkennät (RIAA, maadotus) ja mc/mm valinta jos semmonen löytyy.
- Dual CS617Q
Onko neula ehjän näköinen ja puhdas? Rasian/rasiakelkan ja äänivarren liittimissä voi olla huono kontakti.
- Dual CS617Q
Ja onko äänivarren säädöt kunnossa (tasapainotus, neulavoima, antiskating)?
- apuaaaaa
Nuo kytkennät ovat täysin samat kuin viime kerralla kun homma toimi, joten siitä ei voine johtua.
Neulan kunnosta en osaa oikein sanoa mitään, jotain pientä mustaa siinä on, liekö likainen sitten?
Tietääkseni soittimeni äänivartta ei oikein edes pysty säätämään. Tuo rasian liittimen huono kontakti voisi kuulostaa todennäköiseltä.
Voisiko ongelmat sitten johtua pelkästään siitä neulasta?- Dual CS617Q
Äänirasian pohjassa on neulavarsi, jonka kärjessä on se varsinainen neula, joka vinyylilevyille on timanttia. Suoraan edestä rasian suuntaisesti katsottuna neulavarren pitää osoittaa suoraan alaspäin. Tuo on hyvä tarkastaa mahdollisten osumien varalta. Neulan voi silloin tällöin varovasti pyyhkäistä neulavarren suuntaan juuresta kärkeen päin jollain sopivalla puhtaalla pehmeällä harjalla tai pensselillä, jota voi hieman kostuttaa isopropanolilla tai etanolilla.
Jos soitin on ollut kauan käyttämättä, kontaktit voivat hapettua. Tuo kyllä normaaleissa huoneolosuhteissa kestää kuukausia tai vuosia.
Yksi todennäköisempi syy voisi olla vahvistimen ohjelmanvalintakytkimen huono kontakti. Koita rämplätä ja renkata sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 951302
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2241216