Tuttavani koira kuoli. Paria päivää ennen koira vietiin lääkäriin. Koiralla oli pitkälle edennyt syöpä kaikkialla, mm. silmät pullistuivat.
Eläinlääkäri sanoi, että koira oli ollut hyvin sairas ja kivulias jo puoli vuotta.
Eikö koiralla ole kivusta siis mitään oireita? Tarkoitan, etteikö kipua voi omistaja mitenkään nähdä?
Eläinlääkäri sanoi, että koira oli ollut hyvin sairas ja kivulias jo puoli vuotta.
Eikö koiralla ole kivusta siis mitään oireita? Tarkoitan, etteikö kipua voi omistaja mitenkään nähdä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä oli samanlainen tapaus. 13-vuotias rakas Masimme oli jo vähän harmaantunut ja sillä oli monia pikku vaivoja, hiukan reumatismia ja lonkkavaivaa, joten emme kiinnittäneet suurempaa huomiota sen pieniin ininöihin vaan silittelimme vaan sitä ja kehotimme nukkumaan. Katsoimme että sillä on pehmeä vuode ja rauhallinen nukkumapaikka portaitten alla, omassa kolossaan. Kerran se sitten kiljahteli ja veimme sen heti lääkäriin, joka totesi syöpäkasvaimen kaulassa. Mitään ei voitu ja pyysimme eläinlääkärin kotiin nukuttamaan rakkaan lemmikkimme. Suru oli suuri, ja kesti yli vuoden, aivan kuin ihminen olisi meiltä kuollut.
Vastaus kysymykseesi on siis, että älä tuomitse naapureitasi. Joskus voi suru eläimen menettämisen pelosta olla niin suuri, että tiedostamattomasti sulkee silmänsä lemmikin pikku ininöiltä ja kuvittelee niitä pikkuvaivoista johtuviksi. Kieltää sen totuuden, että voi olla vakavaa. Ja on myös niin, ettei syöpää näe päällepäin, jos koira on jo vanha ja raihnainen.
Niin ja koirahan ei näytä kipuaan, koska luonnossa heikoimmat eivät selviä ja sille on jäänyt tällainen käyttäytymistapa. Koiralla voi omistajan tietämättä olla koviakin kipuja. Tämä on yksilöllistä tietysti.
Meillä on 3 koiraa kuollut syöpään. Alamme uskoa, että tontillamme on jotain vikaa. Tosin emme ole vieneet koiria lenkille. Ne ovat juosseet pihassa. Piha tosin ei ole kovin suuri, mutta vapaana ovat juosseet. Hyvin on hoidettu. Ajatteluttaa silti kovasti. Uskaltaako enää koiraa ottaakaan.