Arvosteluja

Mulleri

Turun Sanomat, Päivö Saarilahti: " Tapani Kansan ääni on terve, mutta hän ei kuulu tähän kilpailuun. Hän käyttää laulussaan viihteellisiä keinoja ja tuntuu välillä, että ulkomusiikilliset seikat ovat hänen esiintymisessään tärkeintä. Sävelpuhtaus on hyvä, äänen soinnissa puutteita. Ei jatkoon".

Uusi Suomi, Jukka Määttänen: " Tapani Kansa on väärässä, liian raskaassa seurassa. Hänen laulutaitonsa on puutteellista ja lauluesitykset kypsymättömiä. Ääni sinänsä terve ja kehityskelpoinen, mutta paljon olisi vielä töitä jos hänestä saataisiin ammattilaulaja".

Helsingin Sanomat, Seppo Heikinheimo: ..ja löytyyhän laulajien joukosta Tapani Kansa, joka on tunnettu iskelmälaulajana. Toivon hänelle hyvää jatkoa sillä saralla, koska äänellisesti hän ei tule koskaan olemaan taidelaulajien tasolla".
Sitten tämä Etelä Suomen sanomien kritiikki, jota en löytänyt ja kirjoitan sitä muistini mukaan. Artikkeli on ollut netissä ja jos joku sen jostain löytää voisi sen tänne panna.

Yleisön joukossa herätti hilpeyttä ja pieniä
naurunpurskahduksia Tapani Kansan voimakas ilmeily, joka oli täysin ristiriidassa laulettavan laulun tekstin kanssa.

Ylläolevat kirjoitukset ovat hyvin yksiselitteisiä ja toivonkin, että tälläinen hyvin piene

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Milla kalla

      On tämä vittumaisten ihmisten palsta. Ei muuta kun haukutaan Tapani Kansaa. Vaan Georg Ots se vaan on komea ja kuulemma hänen kiertueensa ovat edelleen yleisöä täynnä vuonna 2011.

    • ustiinax

      No, niin on. Täällä on yksi J:llä alkava kirjoittaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2682
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      338
      2407
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2104
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1766
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1559
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1429
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1355
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1156
    Aihe