meillä on mieheni kanssa yhteishuoltajuus, ja sopimus jonka mukaan 2-vuotias lapsemme menee isälleen joka toinen viikonloppu. Mies kuitenkin tekee jatkuvasti ohareita, eli lähteekin ryyppäämään vaikka pitäisi lapsen tulla hoitoon. ja sitten ollaan tulossa käymään vain kun sille itselleen sopii.. olen tähän lapsen isään todella kyllästynyt, onkohan muilla kokemuksia samanlaisista tilanteista?
voisiko näillä perusteilla saada yksinhuoltajuuden..?
yksinhuoltajuuden hakeminen
6
374
Vastaukset
- xxxxzzzzzzzzzzz
Ei voi.
- s
Hakea voit toki, mutta tuomari päättää. Kyse on kutienkin tapaamissopimusrikkomuksesta, joka on ihan eri asia kuin huoltajuussopimus.
- yh:na 8 vuotta
Ei siihen mitään tuomaria tarvita jos lapsen isä allekirjoittaa sopimuksen eli hyväksyy sen että äiti hakee yksinhuoltajuutta. Sen voi allekirjoittaa sosiaalitoimistossa.
- Tseeus
Miten asiat muuttuisivat jos "saisit" yksinhuoltajuuden?
- sossupaholainen
Tuntuu siltä, että olet tyytymätön tapaamisiin. Niihin ei yksinhuoltajuus vaikuta mitenkään. Tapaamissopimus säilyy aivan samanlaisena ellet sitten lähde siitä oikeuteen. Mutta tuskin oikeus sitäkään lähtisi muuttamaan. Sinun on annettava lapsi isälle sovittuina aikoina (ei niiden ulkopuolella, ellet halua, isä ei siis voi noin vain tulla halutessaan käymään), mutta isän ei ole pakko ottaa lapsia luokseen, ellei halua. Jos hän on humalssa, et tietenkään voi lapsia hänen huostaansa jättääkään.
- äippä76
mulla ollut vähän sama tilanne 10vuotta, isä on ottanut kun häntä on kiinnostanut, kaikki muu tuntuu menevän edelle. kysyin kerran siitä sosiaalivirastosta että eikö hänen tarvitse ottaa vaikka on hänen vkon.loppunsa. niin sanottiin että ei varsinaisesti, paperissa lukee että isällä on OIKEUS tavata lastaan... eli ei siis VELVOLLISUUS. niin se menee että ei voi mitn. sunitella kun ei koskaan voi olla varma kiinnostaako isää sinä viikonloppuna olla lapsensa kanssa. meillä myös yhteishuoltajuus mutta se ei liity tapamisiin mitenkään, ne sovitaan erikseen. äiti ei voi isää pakottaakkaan ottamaan eikä siinä ole jäkeäkään kun sitten se viikonloppu on lapselle kamala kun isä on väkisin hänen kanssaan. Mutta nyt kun muksu on jo 11v niin ei hänta kauhesti kiinnosta enää mennäkkään isällensä, johtuu just siitä ettei ole ollut tarpeeksi lapsen klanssa. jos isä haluaa nyt ottaa ja lapsi ei halua mennä niin en pakota.. heh heh.. siitäpän sai äijä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195973
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263754- 822597
- 392121
- 331902
- 451868
- 1071775
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331468