Itselle siis kyseinen operaatio vajaa 2 vuorokautta sitten tehty. Operaatio itsessään ei sattunut, mutta oli kyllä inhottava.
Seuraavana aamuna oli jo toinen silmä ("huonompi silmä" -5,5 ja perkeleesti hajataittoa) terävänäköinen, toinen silmä kuitenkin vielä aika huonosti näkee, epäselvää lähelle ja kauas.
Tuskin tässä vaiheessa on vielä mitään syytä stressata, mutta kuitenkin haluaisin tietää, kauanko muilla kesti näön tarkentuminen? Ja myöskin halo-efektit, oliko miten paljon ja asettuivatko ajan kanssa?
Seuraavana aamuna oli jo toinen silmä ("huonompi silmä" -5,5 ja perkeleesti hajataittoa) terävänäköinen, toinen silmä kuitenkin vielä aika huonosti näkee, epäselvää lähelle ja kauas.
Tuskin tässä vaiheessa on vielä mitään syytä stressata, mutta kuitenkin haluaisin tietää, kauanko muilla kesti näön tarkentuminen? Ja myöskin halo-efektit, oliko miten paljon ja asettuivatko ajan kanssa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itellä leikattu kaks päivää sitten kans. Lasik-leikkaus. Jouduin eilen kuitenki jo käymään lääkärin juttusilla ku oli sumee näkö molemmissa silmissä. Ne pelkäs et mulla joku paha tulehtus, mutta se sumeus osoittautui plus näöksi, eli näkö oli yli korjaantunut hieman. Mulla kans toinen näkee nyt hyvin ja toisessa vieläki varmaan sitä plussaa.. eli on sumeeta lähelle ja kauas.. Siellä ne sano et siihen näön tasaantumiseen voi mennä sellanen 4kk-6kk.. Jos se ylikorjaantuminen ei paranen niin nehän leikkaa toisen kerran ja korjaa sen..
Jos sulla se sumentuminen pahenee ni soita heti suoraan sille leikkaavalle lääkärille. Niin ne minua siellä neuvoi.
N23 hei (tai toki kuka vaan voi tietty vastata)!
Mitäs jos on näkö ihan hivenen sumea/epätarkka kauas katsellessa ja ihan läheltä tiiratessa, siis n. 20 cm päästä - puhutaanko tässä nyt siis samasta asiasta eli sille plussan puolelle kääntymisestä? Itselläni se olisi nimittäin peräti toivottavaa, koska todennäköisesti miinuksia on lähivuosina tulossa vielä himpun verran. "Puoliväliin" katsellessa näen erinomaisesti.
Kertokaas molemmat missä mennään tällä hetkellä? itsellä 1,5vko takana leikkauksesta ja kanssa hajataitto ylikorjautui.
yli 2 v takana, eikä vieläkään korjautunut.
Femtolasikissa pari kuukautta sitten. Näkö terävä seuraavana päivänä, eikä muutenkaan mitään ongelmia. Kyltit sun muut näkyvät pimeällä ihan hyvin. Kosteustippoja tietysti käytän.
On tainnut näkö parantua. Tuo leikkauksen jälkeen huonompi silmä oli mennyt plussan puolelle, varmaankaan aivot eivät vielä olleet tottuneet silmään, niin eivät osanneet tarkentaa niin hyvin. Hämärässä näkö selvästi epätarkempi toistaiseksi, eiköhän sekin parannu.
Ensi viikolla sormet ristissä kontrolliin.
Kävin päivää ennen juhannusta Femtossa. Näköni oli -4 kummassakin silmässä. Ei hajataittoa/mitään ongelmia ennen leikkausta, halusin vain eroon laseista. Näkö tarkentui n. 5h leikkauksen jälkeen. Seuraavana aamuna näkö sama kuin laseilla. Nyt kontrollissa käyneenä sain lopettaa myös tippojen käytön, koska silmät parantuneet täydellisesti. Mitään ongelmia/seurauksia/haittoja ei ole ollut.
Tämän laitoin tänne siksi, että muutkin tietävät että kaikki voi mennä hyvinkin!
"Tämän laitoin tänne siksi, että muutkin tietävät että kaikki voi mennä hyvinkin! "
juu, ja kaikki voi mennä huonostikin. Itse olin juuri 1kk-tsekkauksessa, tuloksena lisää miinuksia entisen päälle (siis oli muutama pv operaation jälkeen eka tarkastus) ja bonuksena hajataittoa, jota ei siis ENNEN operaatiota ollut. Kyllä nyt v-ttaa. Kävin hakeen piilolinssit lääkärin luvalla, enkä näe myöskään niillä likikään siten kuin aikanaan lasien ja piilareiden kanssa näin. Sumeeta on kaikki, mikä on paria metriä kauempana. Nyt on pää kipeenä koko ajan, kun ei nää mihinkään suuntaan hyvin. Tai no jaa, sentään pystyn kirjaa lukemaan, kai sekin sitten hyvä on.
Että silleen.