Joskus 25-30 vuotta sitten ostin kohtalaisen määrän kotimaista tuotantoa olleita AMALIA huonekaluja. Ruokaryhmän, vitriinikaappeja ja pirttikaluston jne.
En millään muista, mikä sen valmistajan nimi oli. Muistaakseni tehdas toimi jossain koilismaalla tai jossakin sillä suunnalla. Haluaisin tietoja kalusteiden kunnostamisesta. Olisin kiitollinen jos joku voisi auttaa asiassa.
Kysymys ei suinkaan ole mistään niinsanotuista arvohuonekaluista, arvot ovat enemmänkin tunnepuolella.
Kuka muistaa tai tietää?
6
302
Vastaukset
- ammattiapua
ota yhteyttä paikalliseen entisöintiliikkeeseen, siellä varmasti neuvovat.
Kiitokset, mutta...nämä kalusteet ovat kulkeutuneet mukanani muutaman tuhannen kilometriä lähimmästä Suomen rajasta, joten apua ei ole ehkä saatavissa.
Tosin täällä kaikki niin sanotut "ammattimiehet" sanovat kyllä sujuvasti ettei probleemoita ole ollenkaan, mutta tulos on sitten sitä mitä sattuu tulemaan.
Heleätä helluntaita!
- etsintöjen tulosta
http://www.yrittajat.fi/File/cf8bae9e-167d-4b58-95bd-c1b0f1c7825c/isku_oy.pdf
" Amalia-pöytä tuoleineen tuli valmistukseen jo 1964"
lisää esimerkkiä
http://kauppa.huonekalutukku.fi/product/1477/amalia-3-vuodesohva
Askon vakiokankaat vuodelta 1960. Liite 13
https://publications.theseus.fi/bitstream/handle/10024/14061/pesari_riina.pdf?sequence=1 - vanhapuu
En osaa auttaa asiassa, mutta joskus itselläni oli entisöintiliike vanhoille huonekaluille. Töitä oli todella hirveästi, jopa nii ettei ina jaksanut painaa niin paljon kuin ovesta tuli sisään ja sen toimintaa piti hillitä kovalla kädellä.
Sinänsä mielenkiintoista, koska tuollaiset vanhat kiehtoo, kaikkein vanhimmat on mm. liimattu luuliimalla joka tosin tavallaan kuin poslinisoituu iän myötä ja pito menee, siis liian kovaksi vanhetessaan. Tuo kävi ihmi hyvin usein täällä suomessakin joita joutui kunnostamaan liitoksista tai pinnasta. Joskus piti tehdä uusi osakin käsityönä, mutta onnea sinne kunnostukseen. - Ilmajoki vois tietä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4126016- 825356
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484394- 523951
- 523739
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1723447Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1103209Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky623202- 432279
- 492205
