Saako omia varusteita pitää?

....

Siinä se aika lyhyesti oliki.

Saako omia varusteita pitää jos on esim. tiimillä tai seculla töissä?
Vai onko ne vaan ne työnantajan antamat kotelot mitä saa käyttää?
6521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Saa käyttää omia koteloita jne. Asusteet ainoat joista firma voi määrätä.

Äänestä

Joo, omat ruosteiset kalsarit saavat olla asikakkaiden iloksi hiostavan haalarisi alla.

Äänestä

Jos firma pistää tiukan linjauksen, niin vyöllä pidetään vain niita romppeita joita työnantaja antaa pitää. Tälläisiä rajoituksia on tullut vastaan esim. paramman luokan kaupoissa ja sairaalaympäristössä. Joissakin paikoissa vartijan halutaan näyttävän asiakaspalvelijalta eikä stormtrooperilta.

Äänestä

jos on g4s:llä töissä, ja ei omista omaa kaasua, ja firma ei sitä hanki (kesätyö kyseessä siis). niin oliko se nyt niin että henk. koht lupa pitää hakea laitokselta myös, vartijakortin takana siis lukee että kaasukoulutus on käyty. työnantaja vain sanoi että omia voimankäyttövälineitä saa käyttää kunhan luvat kunnossa...

Äänestä
  • Se nyt on ollut kautta maailman sivu, että työntekijän ja työnantajan näkemykset kohteissa tarvittavista etenkin voimankäyttövehkeistä ovat olleet erittäin törmäyskurssilla keskenään. Tosin kolikon toinen puoli on myös huomioitava, että tuoreet vartijat nyt yrittävät tunkeakin monesti vyölle kaiken mahdollisen vain siksi että ne ovat siinä ja se on jotenkin komeata. Eli toppuuttelu on ihan suotavaa kieltämättä jossakin kohdin.

    Mutta jos nyt kyse on kokeneista kavereista jotka tosiaan osaavat käyttää asiallisesti kamppeita eivätkä niitä käytä koskaan turhaan tai tilanne mene yli ja paikka sellainen on, niin onhan se tietty ihan asiallista että firma ne hommaa.

    Mutta tilanteet nyt vaihtuvat aivan hemmetisti jo firmojen sisälläkin jostain ylhäältä tulleiden ohjeistusten myötä ja kun päälliköt (joskus jopa vuoroesimiestasolla) muuttuvat.

    Omia kokemuksia samassa firmassa jossa tein pääduunina jokusen vuoden:

    -Kaasu sai olla kun oli omaan piikkiin käynyt koulutuksen ja hankintalupa poliisilta. (Luvattiin tosin, että jos joutui käyttämään niin saa firmalta vastaavan uuden. Noh, kerran jouduinkin antamaan suun makeaksi ja odottelen tuota purkkia vieläkin...Lopetinkin jo firmassa pari vuotta sitten kokonaan:). Eli omasta pussista...)

    -Ykskaks kaasua ei saanutkaan olla kun ei kuulemma ole tasapuolinen muille (joita firma ei kouluttanut ja mankuivat. Eihän se mikään meriitti ole mutta esimerkkinä että olin tuolloin kemmi ja ollut kohteessa 3 vuotta, sääntö muuttui kun joku juuri intistä tullut osa-aikainen vetosi miksi minulla on ja hän ei saa...Sillä ei ollut väliä että itse olin kaikki maksanut).

    -Asiasta kun kommentoin niin "juu kanna vain, mut pidä vaikka sillai ettei nuo uudet näkisi..."

    -Käsiraudoista tuli kauhea äläkkä kun selvisi, että kannan saranoita. Tornarin mukaan jonkun erään kohteen henkilökunnan narkkaripojalta olisi joskus takavuosina murtunut ranne kun oli laittanut joku osaamaton saranoilla kiinni ja siksi oli punainen vaate... No, kotosalla oli saranatkin joten en nostanut tästäkään äläkkää.

    Tkp:n antoi firma ensin, mutta sitten otti sen pois kun joku uusi linja teki "riskivehkeeksi". No, annoin senkin pois. (Itse käynyt koulutuksen siihenkin). Tosi laillisesti minulle tosin sitten vinkattiin, että tämä koskee vain firman telareita, jos kannat niin hanki oma. (Jokainen vähänkin perehtynyt varmaan tietää hankitaan liittyvät säännöt). Noh, hankin sen ja pidinkin vuoden vyöllä. Kunnes ekan kerran vedin sen auki käskytyksessä ja n. 2 kuukautta tämän jälkeen uusi pp oli lukenut vk-raportin ja taas sain käskyn luopua siitä:) No, luovuin sitten jälleen kerran tuosta suullisesta kanto-oikeudesta. Vein koppiin kuitenkin t-pampun laatikkoon, jos nyt niin pahaksi olisi mennyt että sen olisi napannut mukaan johonkin tilanteeseen. Noh, eräs vem sitten tulkitsi että hei lakihan kieltää t-pampun (?) joten vie se pois. En yksinkertaisesti jaksanut taistella tästäkään, vaihdoin sen suoraan. Siitäkin oli kuulemma käyty keskustelu jossain palaverissa saako sellaista olla, mutta kun se oli omani niin se sai jäädä.

    Uudet tulokkaat eivät saaneet koskaan mitään, lainailin omia kamojani sen verran mitä lakisääteisyys kenenkin kohdalla salli. (eli useimmiten ei mitään, kun korttikin taipui kaksikerroin ja palautui takaisin ja/tai ei ollut mitään muuta kuin yleinen osa takana muutenkaan).

    Sen verran voin yleistää, että tuo ei ollut todellakaan mikään poikkeus. Noin se menee joka firmassa, eli kauhea veivaus jos edes sallitaan mitään. Ja omiakaan ei saa pitää jos se ei ole imagollisesti kohteeseen sopivaa (joskus toki tottakin!) tai joskus jopa katsotaan maalaisjärjelläkin että jollekulle ei ikinä mitään vk-vehkeitä tai teloo itsensä jo. Ala on aika,,,värikäs.

    Vat, tveat ja paljon mukavia muistoja jäi kyllä itsellekin eli sikäli ihan mukava kausi elämässä. Joskin aika köyhä...:)

    Äänestä

Tilaa http://www.dealextreme.com/ .Soitat tullin asiakaspalveluun, että sulla on vartijan luvat näihin tavaroihin. Tulee muuten pirun edulliseksi.

Luulisin, että valtio tukee yksittäistä vartijaa hankinnoissa, koska tuet siinä järjestelmää ja sen turvallisuutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vastailkaahan kirjoitti:

....

Siinä se aika lyhyesti oliki.

Saako omia varusteita pitää jos on esim. tiimillä tai seculla töissä?
Vai onko ne vaan ne työnantajan antamat kotelot mitä saa käyttää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu