Meillä on kylpyhuone semmoinen metallilaatikko jonka päällä on sitten laatat jne.
Heti kylppärin takana on vaatehuone johon mahtuisi hienosti sauna.
Millanen operaatio sen saunan rakentaminen on?
Luvat?
Keneltä, kuka hakee?
Miten reiän tekeminen siihen peltilaatikkoon onnistuu?
Mikä on kustannusarvio?
Jos sen saisi alle 5000€:lla, niin olisin valmis tekemään sen.
Meneekö alle?
Heti kylppärin takana on vaatehuone johon mahtuisi hienosti sauna.
Millanen operaatio sen saunan rakentaminen on?
Luvat?
Keneltä, kuka hakee?
Miten reiän tekeminen siihen peltilaatikkoon onnistuu?
Mikä on kustannusarvio?
Jos sen saisi alle 5000€:lla, niin olisin valmis tekemään sen.
Meneekö alle?
Vastaukset 6
Vanhimmat
luultavasti on taloyhtiössänne jo joku muukin ollut kiinnostunut saunasta ja jo toteuttanutkin sen joten ota yhteyttä esim isännöitsijään tai taloyhtiön hallituksen puheen johtajaan ja saat kirjalliset ohjeet ja neuvot samalla tulee myös se lupapolitiikkakin selväksi.
onnea saunaan
No kun ei ole.
Kukaan ei ole rakentanut saunaa ja isännöitsijäkin suhtautu nihkeästi asiaan.
Ei tyrmännyt, mutta ei hirveesti apuaan tarjonnut.
Hallituksen pj. on myös vähän sen oloinen että ei talon asiat paljon kiinnosta, titteli on tärkeämpi.
Koska ole osakkeittesi kautta osakkaana taloyhtiössä voi laatia kirjelmän hallitukselle ja pyytä hallitukselta lupaa rakentaa se sauna. Hallitus käsittelee anomuksesi ja vastaa siihen jotain. Älä kuitenkaan odota liikoja sillä hallitus voi evätä pyyntösi vedoten yhdenvertaisuuteen. Eli jos sinä halut tehdä saunan niin myös muilla osakkailla pitää olla myös mahdollisuus siihen. Monesti niin ei ole kun yhtiö koostuu erikokoisista ja erimallisista asunnoista. Jos yhdenvertaisuus ei toteudu ja hallitus kuitenkin myöntää sinulle luvan rakentaa saunan niin joku kateellinen voi vedota yhdenvertaisuuteen ja niin taloyhtiö joutuu modifioimaan asuntoja niin että kaikilla halukkailla on mahdollisuus rakentaa sauna.
Kun täällä ei kukaan osaa vastata niin selvitin sitten sitten itse :)
Eräs rakennusfirman omistaja sanoi että karkea arvio on (meidän tapauksessa) n. 6-7t€.
Joutuu tekemään mm. ilmastointi suunnitelman, katolle joutuu vetämään ilmastointihormin yms.
Ilmastointi ei suurimmissa valmis-sauna tapauksissa edellytä muutoksia, koska tutkimuksissa saunojen toiminta päin vastoin nopeuttaa kuivumista. Joitakin valmis-saunoja verrataan huoneen kalustoon ja ne eivät edellytä näin erillisiä rakennuslupia. Taloyhtiön lupa käyttöön rittää.
Jos rakennat kiinteän saunan joudut hankkimaan kaikki luvat rakentamiselle. Yleensä myös saunan kiukaan koko voi sähkönkuormituksessa aiheuttaa taloyhtiössä ongelmia. Taloyhtiöt toimivat siten, että kaikille asukkaille pitää tarjota samat mahdollisuudet. Jos kaikki innostuvat rakentamaan saunan on myös sähkötyöt tehtävä kokonaisuudessaan taloon uudestaan. Vaihtoehtona tietenkin on, ettei kukaan paista pullaa samanaikaisesti tai käytä muita paljon sähköä kuluttavia laitteita(asunnon sähköpääkeskus kertoo mahdollisuuksista tapauskohtaisesti paljon). Mielsetäni kannattaa tutustua valmis-saunoihin, joissa näitä edellä mainitsemiani juttuja on otettu huomioon.
Oma saunani (entisessä vaatehuoneessa)toimii loistavasti kerrostalossa.
Mistä hommasit?Mitä maksoi ?