Virkamieheksi Kiinaan, onko mahiksia?

VM.

Käsittääkseni Kiinassa saa eniten rahaa kun on hyvä virka. Voisiko suomalainen maahanmuuttaja päästä hyville palkoille jos liittyy kiinan kommunistipuolueeseen ja pyrkii johonkin Virkaan esim Pekingissä? Itselläni valtiotieteen maisterin tutkinto, joten hyväksytäänkö se johtaviin virkoihin. Palkka saisi olla alkaen 6000 eur/kk

Vai syrjivätkö kiinalaiset ulkomaalaisia?

3

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin

      kansainvälisten firmojen, tai vaikka EU-työn kautta suomalaisetkin ovat päässeet Kiinaan töihin, ja ihan ovat olleet tyytyväisiä. Show me the money tyyli vaan ei Kiinassa pure, vaan pitää ensin panostaa perusteellisesti työ-ihmissuhteisiin että sinut otetaan vakavissaan.

      Kommaritietoja meikäläisellä ei ole, lol.

      • VM.

        enpä usko että yksityiset firmat palkkaa valtiotieteen maisteria, ja eu:lla töissä, on monesti huonot palkat. Mutta eu-lle voisin kyllä mennä töihin jos hyvä virka aukeaa.

        mutta haluan nimenomaan Kiinan valtion ja kiinalaisten julkisyhteisöjen palkkalistoille virkamieheksi. niin ja mitä enemmän palkkaa, ja mitä vähemmän vastuita sen parempi. olen kiinnostunut ns lume-työstä koska siinä on vähemmän vastuita, mutta palkka voi olla hyvä


    • s9ddd

      Kannattaa puhua kiinaa sujuvasti ja englannin taidon olla natiivitasolla, että sopii edes yrittää. Vaikka tuskinpa edes tulet tuollaista työtä noin vain löytämään, tai ainakin saat tehdä järkyttävästi töitä sen eteen ja omistaa loistavan tuurin. Mutta eihän mikään yrittämästä estä.

      PS. Tuota valtiotieteiden maisteria on hieman hankala uskoa, kun äidinkielen taitokin rajoittuu pieniin alkukirjaimiin ja yläastetason välimerkkivirheisiin. Onhan meitä moneen junaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7515
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4143
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3655
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3160
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2836
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2426
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2358
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2309
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2288
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe