nuo Ruotsalaiset varhaisperunat ja halpoja 0.69/set./kg
ON MUUTEN
hiivatin hyviä
651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyvä että maistuu, taitaa tuo 700km maakuljetus ensin skonesta tukholman satamaan, sitten 12 tunnin merikuljetus jonka jälkeen vielä ehkä muutaman sadan kilometrin maakuljetus suomessa tukkuliikkeen varastoon, josta jakeluautolla kauppaan parantavan varhaisperunan makua kun suomessa voi ostaa aamulla poimittua perunaa vaikka tunnin päästä poimimisesta. Se taitaa olla sellaista varhaisperunan raakakypsytystä kuten lihan riiputtaminenkin, kahden tai kolmen päivän kuluttua poimimisesta Skonelainen varhaisperuna kun on myynnissä suomen kaupoissa niin alkaa olla "kypsää".
Suomalainen kyllä osaa myös tämän markkinatalouden vaikka muuta on kerrottu, 3€ litrahinnalla kaikki mene kaupaksi vaikka vieressä myydään ruotsalaista varhaisperunaa 0.69€/kilo. Eläköön kapitalismi. Katsos, jos ei menisi niin silloin hintaa pudotetaan, kysynnän ja tarjonnan laki määrää hinnan, hinta on aina kohdillaan kun kauppa käy.
Kerrankin tunnustetaan, että ruoka on halpaa.....
http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2011/06/11/MTK:n mukaan kauppa myy ruotsalaista jäteperunaa/2011511409200/4
Hiivatin rehuperunoita oli tämän vuotiset ruotsalaiset perunat. Hinta/laatusuhde varmaankin kohdallaan, rehun hinnalla ei saa laatua.
toinen sanoo "paskaa" ja toinen "hyvää. kumpi puhuu totta?
Oliko ne ituineen ;D